Inowrcoław - www.inowroclaw.pl

Przejdź do Treści news mapa info kali mstr epub galp mult kontakt
bip
zaawansowane
facebook
strona główna
Inwestuj Inowrocław
Sławne drzewa
Wtorek,     16 / 02 / 2016

W Parku Solankowym najznakomitsze postaci kultury, nauki, sportu i polityki goszczące w Inowrocławiu sadzą drzewa na pamiątkę swojego pobytu w "mieście na soli".

Pierwszy dąb w kwietniu 2005 r. posadziła w pobliżu tężni uzdrowiskowej aktorka Irena Kwiatkowska. Kolejne drzewo, również w pobliżu tężni, zasadził kompozytor Wojciech Kilar – gość specjalny Nadzwyczajnego Koncertu Symfonicznego z okazji Święta Konstytucji 3 Maja.

Następne pamiątkowe drzewo zasadzone zostało przez lekkoatletkę, wielokrotną mistrzynię olimpijską, Irenę Szewińską, która patronowała ważnej imprezie sportowej pn. „Bieg Zwycięstwa”. Dąb rośnie w tzw. alei żubra w Parku Solankowym.

Z okazji Dni Inowrocławia 2006 prof. dr hab. Aleksandra Cofta-Broniewska, archeolog, Honorowy Obywatel Miasta Inowrocławia zasadziła 19 czerwca 2006 roku pamiątkowy dąb nieopodal tężni solankowej.

29 lipca 2006 r. artyści występujący w koncercie z cyklu "Muzyczne Lato w Tężni" - „Inowrocławska Noc Solannowa”: Grzegorz Turnau, Dorota Miśkiewicz, Olga Bończyk, Zbigniew Zamachowski, Zbigniew Wodecki, Wojciech Malajkat, Maciej Stuhr oraz Michał Nesterowicz, Michał Rusinek (autor części tekstów do „Suity Inowrocławskiej”) i Piotr Ferster (dyrektor „Piwnicy pod Baranami”) zasadzili w Parku Solankowym pamiątkowe dęby. W imieniu Anny Marii Jopek, która ze względu na ważne sprawy rodzinne nie mogła przybyć na koncert, drzewo zasadzili wspólnie Prezydent Inowrocławia Ryszard Brejza i Grzegorz Turnau.  Dęby rosną w alei prowadzącej od ul. Rąbińskiej w kierunku parku linowego.

8 września 2006 r. dąb zasadził światowej sławy kompozytor i dyrygent Krzysztof Penderecki. Maestro przyjechał z koncertem, ale znalazł też czas na zwiedzenie Inowrocławia, a przede wszystkim Parku Solankowego i tężni. 

Joanna Brodzik, Beata Kawka i Bogusław Linda, gwiazdy polskiego filmu, gościli w Inowrocławiu w 2007 r. w związku z  prapremierą filmu „Jasne błękitne okna”.  Wizyta znakomitych aktorów była też okazją do pozostawienia przez nich trwałego śladu swojej obecności w postaci trzech dębów w niewielkiej odległości od tężni uzdrowiskowej.  W tym samym roku piosenkarki Justyna Steczkowska i Natalia Kukulska zasadziły drzewka przy okazji pobytu w Inowrocławiu, związanego z udziałem w koncercie pt. "Inowrocławska Noc Solannowa".

W 2008 r. na zaproszenie Towarzystwa Śpiewu "Halka" Inowrocław gościł chór męski "Quartettverein" z miasta partnerskiego Bad Oeynhausen. W dowód sympatii i dla podkreślenia wzajemnej przyjaźni niemieccy chórzyści podarowali Prezydentowi Inowrocławia drzewko. Klon z przesłaniem "Niech przyjaźń pomiędzy mieszkańcami naszych miast i członkami naszych chórów rośnie i rozwija się jak to drzewo" posadzono 24 października 2008 r. w Parku Solankowym w pobliżu Ogrodów Papieskich. 

W czerwcu 2011 r. gościł w Polsce baron Toots Thielemans, znakomity muzyk, mistrz harmonijki ustnej i gitarzysta. Jeden z trzech koncertów tego tournee artysta dał w muszli koncertowej Parku Solankowego 6 czerwca, a przed występem  zasadził dąb w pobliżu klonu podarowanego miastu przez chórzystów z Bad Oeynhausen.

We wrześniu 2012 r.w pobliżu Ogrodów Papieskich pamiątkowy dąb zasadził J. E. Józef kard. Glemp, Prymas Polski Senior, Honorowy Obywatel Miasta Inowrocławia. Ksiądz Prymas przebywał w Inowrocławiu w związku z obchodami 830-lecia Bazyliki Imienia Najświętszej Maryi Panny.

Vadim Brodski, wirtuoz skrzypiec i showman przy okazji wizyty w Inowrocławiu zasadził w Solankach pamiątkowy dąb 12 lipca 2013 roku, a następnego dnia wystąpił z koncertem pt.  "Jazz, Joplin, Jokes - Vadim Brodski show". Artyście towarzyszył zespół Pro Arte Group. Po występie  gość wraz z Prezydentem Inowrocławia Ryszardem Brejzą odsłonił tablicę upamiętniającą koncert Witolda Małcużyńskiego dany w muszli koncertowej w 1937 r.

Z okazji Narodowego Święta Niepodległości 11 listopada 2013 roku z koncertem w Inowrocławiu wystąpił najsłynniejszy polski skrzypek, wirtuoz tego instrumentu - Konstanty Andrzej Kulka. Dostojny gość zwiedził Park Solankowy, a następnie zasadził pamiątkowy dąb w alei w pobliżu Ogrodów Papieskich.

Pierwsza dama polskiej piosenki Irena Santor gościła w Inowrocławiu w grudniu 2013 r. W Teatrze Miejskim 16 grudnia wieczorem odbył się benefis artystki, która przed południem posadziła pamiątkowy dąb w Parku Solankowym i zaproponowała, by nosił on nazwę "Santorek".

10 maja 2014 r. (przed rozpoczęciem VII Biegu Piastowskiego) Olimpijczycy Otylia Jędrzejczak, Ryszard Szurkowski, Marek Leśniewski i Edmund Borowski zasadzili w asyście Prezydenta Inowrocławia Ryszarda Brejzy oraz harcerzy  pamiątkowe drzewka w Honorowej Alei Dębów.

W 2016 r. aktorka Barbara Krafftówna, znana m.in. z roli Honoratki z „Czterech pancernych” posadziła kolejne drzewko w Parku Solankowym. Dziękując listownie Prezydentowi Miasta za gościnę napisała: „Zakochałam się w Inowrocławiu niechcący. Nie zdążyłam zawołać pomocy!”.

Jesienią 2020 r. gwiazdy, które odwiedziły Inowrocław w ramach Dnia Przyjaźni, posadziły dęby w Parku Solankowym. Jedno z drzewek upamiętnia wizytę wybitnego, polskiego aktora Daniela Olbrychskiego. Drugi dąb posadził muzyk Tomasz Organek.

 

W październiku 2020 r. dęby pamięci posadzili: Krystyna Janda oraz Adam Makowicz. Artyści odwidzieli Inowrocław w ramach Ino Classic Festiwal. 

 

Pdf
Drukuj
Powrót
Wypowiedz się
Inwestycje drogowe dofinansowane z FDS
InowrocławNaDowóz
Dotacje na wymianę źródeł ogrzewania
Poniedziałek, 19-04-2021
Dziś imieniny
Alfa, Leonii, Tytusa
Serdeczne życzenia solenizantom składa
Prezydent Miasta Inowrocławia Ryszard Brejza
STACJA METEO INOWROCŁAW: