W Polsce jest ich tylko kilka, w tym – jak to zwykło się mówić w stolicy Kujaw Zachodnich – ta najpiękniejsza w Inowrocławiu. Mowa o tężni uzdrowiskowej, czyli inhalatorium solankowym.
Solanka spływa po gałązkach tarniny i dzięki temu ostatecznie odparowuje. W ten sposób wokół inhalatorium tworzy się aerozol służący profilaktyce i wspomaganiu leczenia schorzeń górnych dróg oddechowych, chorób tarczycy, schorzeń alergicznych skóry, obniżaniu poziomu ciśnienia tętniczego. Wytwarzaniu aerozolu solankowego sprzyja także kształt tężni – połączone wieloboki o długości 320 m.
Niewątpliwą atrakcją jest pierwsze w Europie oświetlenie ledowe tężni oraz taras widokowy, z którego można podziwiać panoramę Parku Solankowego i części miasta.
Inhalatorium to także doskonały plener wielu wydarzeń kulturalnych, w szczególności koncertów oraz miejsce na co dzień wykorzystywane do rekreacji. To w pobliżu tężni znajdują się: mini golf, park linowy, plac zabaw dla dzieci, siłownia terenowa i korty tenisowe.
Tężnia uzdrowiskowa (podobnie jak cały Park Solankowy) to niekwestionowana wizytówka Inowrocławia. Zaproszenie do Inowrocławia ważne jest przez cały rok. Warto tutaj przyjechać wczesną wiosną, kiedy przyroda parkowa budzi się do życia, latem – by dać urzec się pięknu dywanów kwiatowych, jesienią, gdy parkowe drzewa czarują kolorami liści i zimą – by podziwiać iście bajkową scenerię Solanek. O każdej porze roku zachwycają iluminowane tężnie.
Jako ciekawostkę warto podkreślić, iż – jak ustalili archeolodzy – prawdopodobnie właśnie w Inowrocławiu znajdowały się najstarsze tężnie (służące wówczas do produkcji soli) w Europie, a może nawet na świecie.
Tężnia Solankowa w Inowrocławiu dysponuje również tarasem widokowym. Każdy gość naszego miasta może z niego skorzystać i podziwać widok Parku Solankowego z góry. Bilet wstępu na taras widokowy kosztuje 2 zł.
Posiadacze Karty Inowrocławiania mogę podziwiać widoki bezpłatnie.