Posiedzenie Komitetu Sterującego IIT Kujawsko-Pomorskie Uzdrowiska
13 marca 2025 r. w Inowrocławiu odbyło się posiedzenie Komitetu Sterującego Innego Instrumentu Terytorialnego Kujawsko-Pomorskie Uzdrowiska, który tworzą Prezydent Miasta Inowrocławia oraz Burmistrzowie Ciechocinka i Brześcia Kujawskiego reprezentujący strony porozumienia międzygminnego.
Tematem posiedzenia było zaopiniowanie projektu Strategii Innego Instrumentu Terytorialnego – Kujawsko-Pomorskie Uzdrowiska, celem jej zatwierdzenia przez Prezydenta Miasta Inowrocławia jako Lidera porozumienia międzygminnego. Pozytywnie zaopiniowana Strategia IIT jest warunkiem niezbędnym do ubiegania się o środki unijne na projekty planowane do realizacji przez poszczególne jednostki samorządu.
To spotkanie to kolejny krok w stronę długo wyczekiwanej przez mieszkańców inwestycji, jaką jest przebudowa basenu odkrytego w Inowrocławiu. Zaplanowano także modernizację budynku Pijalni Wód-Palmiarni „Inowrocławianka”. Obie inwestycje nie tylko znacząco poprawią jakość naszej infrastruktury rekreacyjnej, ale przede wszystkim stworzą nowoczesne miejsce do wypoczynku i relaksu dla wszystkich mieszkańców – podsumował Prezydent Inowrocławia Arkadiusz Fajok.
W trakcie spotkania powstał pomysł założenia stowarzyszenia, które miałoby na celu wspólną promocję gmin uzdrowiskowych oraz województwa kujawsko-pomorskiego. Tego typu inicjatywa będzie doskonałą platformą do wymiany doświadczeń, współpracy i wzajemnego wsparcia dla wszystkich miejsc, które oferują walory zdrowotne i turystyczne.
Prezydent Miasta Inowrocławia, Arkadiusz Fajok, zaprasza wszystkich mieszkańców do udziału w konsultacjach projektu „Strategii Innego Instrumentu Terytorialnego – Kujawsko-Pomorskie Uzdrowiska”. Jest to doskonała okazja, by mieszkańcy mogli wyrazić swoje opinie oraz sugestie dotyczące rozwoju uzdrowisk w regionie Kujawsko-Pomorskim.
Uwagi i opinie do projektu Strategii można składać:
1) w formie pisemnej, za pomocą formularza konsultacyjnego, złożonego:
a) w siedzibie Urzędu Miasta Inowrocławia przy al. Ratuszowej 36 – w Wydziale Obsługi Mieszkańców i Spraw Obywatelskich,
b) w siedzibie Urzędu Miejskiego w Ciechocinku przy ul. Mikołaja Kopernika 19,
c) w siedzibie Urzędu Miejskiego w Brześciu Kujawskim przy pl. Władysława Łokietka 1,
d) pocztą na adres Urzędu Miasta Inowrocławia, al. Ratuszowa 36, 88-100 Inowrocław,
e) pocztą na adres Urzędu Miejskiego w Ciechocinku, ul. Mikołaja Kopernika 19, 87-720 Ciechocinek,
f) pocztą na adres Urzędu Miejskiego w Brześciu Kujawskim, pl. Władysława Łokietka 1, 87-880 Brześć Kujawski;
2) za pomocą środków komunikacji elektronicznej bez konieczności opatrywania ich kwalifikowanym podpisem elektronicznym – wysyłając wypełniony formularz na adres rozwoj@inowroclaw.pl;
3) ustnie do protokołu w Wydziale Inwestycji, Dróg i Rozwoju Miasta Urzędu Miasta Inowrocławia, al. Ratuszowa 33-35, 88-100 Inowrocław, pokój nr 8 w godzinach od 7.30 do 15.30.
Konsultacje zostaną przeprowadzone w terminie od 10 do 31 stycznia 2025 r. Nieprzekazanie uwag i opinii w powyższym terminie oznacza rezygnację z ich przedstawienia. Uwagi i opinie przekazane po terminie nie podlegają rozpatrzeniu.
Szczegółowe informacje oraz formularz zgłaszania uwag znajdują się w załącznikach.
7 stycznia 2025 r. Prezydent Miasta Inowrocławia w imieniu Lidera porozumienia międzygminnego ogłosił konsultacje projektu „Strategii Innego Instrumentu Terytorialnego - Kujawsko-Pomorskie Uzdrowiska”.
Sprawozdanie z przebiegu i wyników konsultacji, zawierające w szczególności ustosunkowanie się do zgłoszonych uwag i opinii wraz z uzasadnieniem zostanie zamieszczone na stronach internetowych Miasta Inowrocławia, Miasta Ciechocinek oraz Gminy Brześć Kujawski oraz na tablicy ogłoszeń Urzędu Miasta Inowrocławia.
13 sierpnia 2024 r. w Inowrocławiu odbyło się spotkanie przedstawicieli miast uzdrowiskowych województwa kujawsko-pomorskiego dotyczące opracowania wspólnej strategii terytorialnej, w którym udział wzięli:
Pani Joanna Dryżałowska - Zastępca Burmistrza Ciechocinka
Pan Piotr Kryn – Sekretarz Miasta Ciechocinka
Pan Tomasz Chymkowski - Burmistrz Brześcia Kujawskiego
Pan Szymon Łepski – Zastępca Prezydenta Miasta Inowrocławia
oraz pracownicy poszczególnych Urzędów zaangażowani w przygotowanie tego dokumentu.
To Miasto Inowrocław jako Lider porozumienia odpowiedzialne jest za przygotowanie Strategii i uzgodnienie jej z właściwymi instytucjami. Na spotkaniu omówiono i ustalono harmonogram dalszych prac nad dokumentem Strategii.
5 września 2024 r. w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu odbyło się spotkanie w sprawie wsparcia obszarów uzdrowiskowych w perspektywie 2021-2027, z udziałem m.in. Dyrektora Departamentu Zarządzania Funduszami Europejskimi dla Kujaw i Pomorza Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu.
Obecnie trwa uzgadnianie ostatecznej wersji Strategii IIT, która wkrótce poddana zostanie konsultacjom społecznym.
3 października 2023 r. w inowrocławskich Solankach Prezydent Miasta Inowrocławia Ryszard Brejza podpisał z Burmistrzem Ciechocinka Jarosławem Jucewiczem oraz Burmistrzem Brześcia Kujawskiego Tomaszem Chymkowskim porozumienie międzygminne w sprawie zasad współpracy przy wdrażaniu, finansowaniu, ewaluacji i koordynowaniu wspólnych przedsięwzięć Innego Instrumentu Terytorialnego – Kujawsko-Pomorskie Uzdrowiska oraz powierzenia Miastu Inowrocław zarządzania Innym Instrumentem Terytorialnym -Kujawsko-Pomorskie Uzdrowiska.
Dla inowrocławian oznacza to, że dokument finalizuje kwestię starania się o środki finansowe m.in. na przebudowę basenu odkrytego.
Podpisanie dokumentu poprzedziły uchwały rad wszystkich trzech gmin wyrażąjące zgodę na zawarcie porozumienia.
Wspomniany obszar, z wyodrębnioną pulą środków w wysokości 22 mln euro z Unii Europejskiej dla uzdrowisk, powstał z inicjatywy prezydenta Ryszarda Brejzy, który od kilku lat prowadził rozmowy z marszałkiem województwa o takim dedykowanym projekcie.
Wsparcie unijne przeznaczone może być na budowę, rozbudowę, modernizację i wyposażenie w urządzenia umożliwiające pełnienie funkcji leczniczych publicznie dostępnej infrastruktury rekreacyjnej i infrastruktury uzdrowiskowej oraz tworzenie i modernizację urządzeń lecznictwa uzdrowiskowego, tj. pijalnie uzdrowiskowe, tężnie, parki, ścieżki ruchowe, lecznicze i rehabilitacyjne baseny uzdrowiskowe.
Kolejnym krokiem będzie przygotowanie wspólnej strategii terytorialnej wraz z listą projektów planowanych do realizacji.