Mając na uwadze dobre doświadczenia i korzyści płynące dla mieszkańców Miasta Inowrocławia oraz Gminy Inowrocław z realizacji polityki terytorialnej w ramach Obszaru Strategicznej Interwencji Inowrocławia, w perspektywie finansowej Unii Europejskiej w latach 2014-2020, oraz z myślą o dalszym rozwoju społeczno-gospodarczym regionu i podniesieniu jakości życia jego mieszkańców, dążąc do realizacji partnerskiego modelu współpracy między samorządami tworzącymi Miejski Obszar Funkcjonalny Inowrocławia zdefiniowany w „Strategii rozwoju województwa kujawsko-pomorskiego do 2030 roku —Strategia Przyspieszenia 2030+”, Miasto oraz Gmina powołały Związek ZIT Inowrocław dla realizacji Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych dla Miasta Inowrocławia i Gminy Inowrocław.
Zgodnie z Umową Partnerstwa dla realizacji polityki spójności 2021-2027 w Polsce i rozporządzeń Parlamentu i Rady Unii Europejskiej, dotyczących nowego okresu programowania polityki spójności UE, część pomocowych środków europejskich w latach 2021 – 2027 przeznaczona jest na realizację Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT). ZIT jest instrumentem wspierającym rozwój terytorialny i promującym partnerski model współpracy między jednostkami samorządu terytorialnego w MOF.
Charakter współpracy obu gmin w ramach partnerstwa oraz kierunki interwencji zostaną określone w dokumencie programowym, tj. strategii ZIT, której szczegółowy zakres określił dokument „Polityka terytorialna województwa kujawsko-pomorskiego” przyjęty przez Zarząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
Jedną z głównych korzyści zawarcia porozumienia jest strategiczne, zintegrowane i funkcjonalne podejście do rozwiązywania problemów i barier rozwojowych na obszarze funkcjonalnym. Formuła ZIT umożliwi realizację przedsięwzięć wpisanych do strategii ZIT, które będą współfinansowane ze specjalnie wydzielonej na ten cel puli środków UE.
29 lipca 2022 r. Rada Miejska Inowrocławia podjęła uchwałę nr LIII/503/2022 w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie porozumienia międzygminnego pomiędzy Miastem Inowrocław a Gminą Inowrocław w przedmiocie powierzenia Miastu Inowrocław funkcji lidera w opracowaniu i wdrożeniu dokumentów programowych dla Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Inowrocławia obejmującego Miasto Inowrocław i Gminę Inowrocław.
17 sierpnia 2022 r. Rada Gminy Inowrocław podjęła uchwałę nr XLVI/422/2022 w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie porozumienia międzygminnego pomiędzy Miastem Inowrocław a Gminą Inowrocław w przedmiocie powołania ZIT Inowrocław dla realizacji Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych dla Miasta Inowrocław i Gminy Inowrocław.
30 września 2022 r. zostało zawarte porozumienie międzygminne w sprawie powołania ZIT Inowrocław dla realizacji Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych dla Miasta Inowrocław i Gminy Inowrocław.
Głównym zadaniem stojącym obecnie przed ZIT Inowrocław jest przygotowanie Strategii ZIT Inowrocław w oparciu o istniejące dokumenty strategiczne i planistyczne, spójnej z krajowymi i unijnymi dokumentami strategicznymi oraz planistycznymi. Zgodnie z umową partnerstwa, decyzje Lidera, związane z przygotowaniem i wdrożeniem strategii ZIT Inowrocław, podlegają opiniowaniu przez partnerów społeczno-gospodarczych działających na obszarze realizacji ZIT Inowrocław.
Zapraszamy mieszkańców Miasta i Gminy oraz partnerów społeczno-gospodarczych do ciągłego śledzenia prac nad dokumentem Strategii ZIT. Za pomocą poczty elektronicznej, na adres rozwoj@inowroclaw.pl można przesyłać istotne, z punktu widzenia nowo powstającej Strategii, pomysły, związane z kwestiami ważnymi dla rozwoju naszego partnerstwa.
14 sierpnia 2023 r. Prezydent Miasta Inowrocławia, jako Lider Porozumienia ZIT, powołał Zespół Doradczy ds. Strategii ZIT Inowrocław jako ciało konsultacyjno-opiniodawcze dla ZIT Inowrocław w procesach związanych z przygotowaniem i wdrażaniem Strategii ZIT Inowrocław.
Potrzeba zaangażowania w przygotowanie i wdrażanie Strategii ZIT Inowrocław partnerów społeczno-gospodarczych oraz inych podmiotów wynika z art. 34 ust. 15 pkt 6 ustawy z dnia 28 kwietnia 2022 r. o zasadach realizacji zadań finansowanych ze środków europejskich w perspektywie finansowej 2021–2027,
Praca w Zespole ma charakter społeczny.
11 września 2023 r. w Urzędzie Miasta Inowrocławia odbyło się pierwsze posiedzenie Zespołu Doradczego ds. Strategii ZIT Inowrocław, powołanego zarządzeniem nr 178/2023 Prezydenta Miasta Inowrocławia z dnia 14 sierpnia 2023 r. i 197/2023 z 7 wrzesnia 2023 r.
Zespół Doradczy ds. Strategii ZIT Inowrocław jest ciałem konsultacyjno-opiniodawczym dla ZIT Inowrocław w procesach związanych z przygotowaniem i wdrażaniem Strategii ZIT Inowrocław. Dokument strategii terytorialnej sporządzony zostanie w celu realizacji ZIT (Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych) na obszarze Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Inowrocławia obejmującego Miasto i Gminę Inowrocław.
Strategia Terytorialna Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Inowrocławia będzie narzędziem do wspólnego realizowania polityki terytorialnej, na podstawie którego możliwe będzie uzyskanie wsparcia na projekty przewidziane do realizacji na okres perspektywy finansowej 2021–2027, przy współfinansowaniu ze środków UE.
Na posiedzeniu Prezydent Miasta Inowrocławia i Wójt Gminy Inowrocław wręczyli akty powołania na Członka Zespołu Doradczego.
6 października 2023 r. w Toruniu Marszałek Piotr Całbecki i członek zarządu województwa Sławomir Kopyść oraz reprezentujący partnerstwo Zintegrowane Inwestycje Terytorialne (ZIT) Inowrocławskiego Obszaru Funkcjonalnego prezydent Ryszard Brejza podpisali opiewające na ponad 17 milionów euro tzw. porozumienie terytorialne dotyczące inwestowania środków naszego programu regionalnego 2021-2027 przeznaczonych dla Inowrocławia i gminy wiejskiej Inowrocław w ramach polityki terytorialnej.
Porozumienie określa zasady i zakres współpracy między samorządem województwa kujawsko-pomorskiego oraz Partnerstwem Terytorialnym ZIT Inowrocław.
Jedną z głównych korzyści zawarcia porozumienia jest strategiczne, zintegrowane oraz funkcjonalne podejście do rozwiązywania problemów i barier rozwojowych na obszarze miasta i gminy. Formuła ZIT umożliwia realizację przedsięwzięć wpisanych do strategii, które będą współfinansowane ze specjalnie wydzielonej na ten cel puli środków Unii Europejskiej.
Na mocy porozumienia, Partnerstwo Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych MOF Inowrocławia będzie dysponować kwotą blisko 80 mln zł.
Od 16 października do 6 listopada 2023 r. trwały konsultacje społeczne projektu Strategii Terytorialnej Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Inowrocławia - szczegóły w zakładce Strategia Terytorialna ZIT.
30 listopada 2023 r. projekt Strategii został przesłany do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Bydgoszczy oraz Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Bydgoszczy, celem uzgodnienia braku potrzeby sporządzania strategicznej oceny oddziaływania na środowisko dla tego dokumentu.
W opinii Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Bydgoszczy Strategia nie spowoduje znaczącego oddziaływania na środowisko oraz nie wymaga przeprowadzenia strategicznej oceny oddziaływania na środowisko (pismo WOO.410.470.2023.AT z dnia 13 grudnia 2023 r.).
12 stycznia 2024 r., po uzyskaniu pozytywnej opinii Partnera porozumienia czyli Gminy Inowrocław, oraz Zespołu Doradczego ds. Strategii ZIT Inowrocław, Strategia została przyjęta udokumentowaną decyzja Lidera i przesłana do zaopiniowania przez Instytucję Zarządzającą programem Fundusze Europejskie dla Kujaw i Pomorza na lata 2021-2027.
6 marca 2024 r. Zarząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego przyjął uchwałę Nr 10/483/24 w sprawie zaopiniowania przez Instytucję Zarządzającą Programem Fundusze Europejskie dla Kujaw i Pomorza 2021-2027 Strategii Terytorialnej Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Inowrocławia w zakresie możliwości finansowania strategii ZIT w ramach programu Fundusze Europejskie dla Kujaw i Pomorza 2021-2027.