Solanki są od blisko półtora wieku wizytówką Inowrocławia. To kompleks kilku sanatoriów, monumentalnej tężni oraz wielki, rozbudowywany wciąż park, w którym można doskonale wypoczywać.
Park Solankowy ma powierzchnię około 85 hektarów i mieszczą się tu wszystkie obiekty uzdrowiskowe i sanatoria, tężnia (zobacz też zakładkę „Tężnia solankowa”), muszla koncertowa i tereny rekreacyjne, w tym m. in. korty tenisowe, park linowy, siłownia terenowa dla dorosłych i plac zabaw dla dzieci, minigolf i stoliki do gry w szachy. Na skraju parku jest także niedawno wyremontowany Teatr Letni z ławkami dla 1500 widzów. Solanki to jednak przede wszystkim rozległe skwery zieleni, zaciszne zakątki z pięknymi drzewami oraz zapierające dech w piersiach dywany kwiatowe i ogrody zapachowe.
Co roku w Solankach wysadza się ponad 110 tysięcy sadzonek kwiatów, z których komponowane są przepiękne, bajecznie kolorowe oraz starannie pielęgnowane dywany kwiatowe. Kolejnych kilkadziesiąt tysięcy roślin sadzi się na miejskich kwietnikach i trawnikach. W parku znajdują się dwa malownicze stawy. Ten bardziej popularny jest przecięty drewnianym mostem, który wiedzie nas wprost do tężni. Drugi, bardziej zaciszny, kusi okazałą iluminowaną fontanną.
Park Solankowy słynie z mnogości pomników. Zaraz obok muszli koncertowej znajduje się jeden z dwóch monumentów upamiętniających założyciela Solanek Zygmunta Wilkońskiego, drugi - będący formą przestrzenną z medalionem - stoi przed zakładem kąpieli borowinowych. Ozdobą głównego wejścia do parku jest pomnik pawia, pełniący jednocześnie rolę zegara słonecznego. Wśród zieleni parkowej można znaleźć też pomnik trzech gracji, przy których lubią się fotografować zwłaszcza panowie, Ziemowita i wiele innych.
W 2005 roku, nieopodal Zakładu Przyrodoleczniczego, odsłonięty został pomnik gen. Władysława Sikorskiego. Gościem specjalnym uroczystości był ostatni Prezydent RP na Uchodźstwie Ryszard Kaczorowski. Generał Władysław Sikorski, wybitny mąż stanu, w okresie międzywojennym mieszkał w pobliskim Parchaniu i był częstym gościem inowrocławskich Solanek.
Pomnik-ławeczka wykonany został z brązu i stoi pod wielkim platanem. Odsłonięcie pomnika było jednym z punktów jubileuszowych obchodów związanych z 820. rocznicą pisanych dziejów Inowrocławia, 130. rocznicą powstania Uzdrowiska Inowrocław, a także 85. rocznicą „Cudu nad Wisłą”.
Sfotografowanie się z generałem, strzegącym Solanek, należy do żelaznego punktu wizyty w parku. Śmielsze panie zachęcamy do siadania generałowi na kolanach.
Zgodnie z tradycją zapoczątkowaną w 2005 roku najznakomitsi goście Inowrocławia sadzą w Solankach drzewa. Na pamiątkę swojego pobytu dęby, klony lub platany zasadzili już m. in. aktorka Irena Kwiatkowska, mistrzyni olimpijska Irena Szewińska, kompozytorzy Wojciech Kilar i Krzysztof Penderecki, muzycy Grzegorz Turnau, Natalia Kukulska, Zbigniew Wodecki, aktorzy Joanna Brodzik, Beata Kawka, Bogusław Linda.
Na bieżąco uaktualniana lista „właścicieli” drzewek znajduje się w zakładce „Pamiątkowe drzewa w Solankach”. Przy każdym drzewie znajduje się tablica z informacją o osobie, która je zasadziła i w którym roku oraz jakiego gatunku jest drzewko.
Ulubionym miejscem spacerowiczów są Ogrody Papieskie. Ich otwarcie miało miejsce w październiku 2008 roku, w 30. rocznicę wyboru Papieża Polaka Jana Pawła II. Ogrody Papieskie nawiązują układem do tematyki ogrodów watykańskich, m.in. poprzez geometryczne trawniki poprzedzielane siatką alejek, barokowy krzyż wytyczony żywopłotem bukszpanowym na trawniku głównym, a także geometryczny ogród włoski. Przy doborze roślin uwzględniono większy udział roślin zimozielonych liściastych i iglastych niż roślin o ulistnieniu sezonowym.
W Ogrodach podziwiać można niespotykaną roślinność, tj. m.in. irgę dammera, runiankę japońską, ognik szkarłatny, jukę karolińską czy owies wiecznie zielony. Są tu ławki w stylu wiedeńskim, stylowe oświetlenie i niezwykłe źródełko spływające po okazałym głazie.
Innym fragmentem Parku Solankowego, który jest godny polecenia i zwiedzenia, są nowe Solanki. W 2012 roku powstały tu ogrody zapachów i kolorów. Na kolistych klombach od wczesnej wiosny kwitną m.in. róże, piwonie i lilie zachwycając wielością kolorów i odmian, pachną różnorodne zioła. To piękny zakątek spacerowy, zlokalizowany w pobliżu alei dębów i w niewielkiej odległości od pijalni wód mineralnych i palmiarni. Warto tu zajrzeć, pospacerować wygodnymi alejkami wśród nowo nasadzonych drzew i krzewów, albo... skorzystać ze ścieżek dla rowerów i rolkarzy.
Przy pięknej pogodzie można opalać się na plaży nad stawkiem lub ... grillować w specjalnie do tego przygotowanym miejscu.
W Solankach organizuje się wiele imprez plenerowych, przede wszystkim w muszli koncertowej, a także na scenie przy tężni. W sezonie letnim, od pierwszego maja do połowy września, we wszystkie niedziele i dni świąteczne organizowane są koncerty w muszli. Także piękne wnętrze dawnego zakładu przyrodoleczniczego rozbrzmiewa muzyką. Wśród wykonawców inowrocławskich koncertów są artyści polscy i zagraniczni, profesjonaliści i amatorzy, dorośli i dzieci, a bogaty repertuar obejmuje zarówno muzykę poważną jak też występy folklorystyczne, galę operowo-operetkową, wieczory z muzyką kameralną, popisy finalistów dziecięcego festiwalu piosenki, a także koncerty w wykonaniu Inowrocławskiej Orkiestry Promenadowej i występy organizowane w ramach ogólnopolskiego festiwalu młodzieżowych orkiestr dętych.
W 2013 roku Park Solankowy wzbogacił się o dwie kolejne atrakcje: inowrocławską termę i pijalnię wód - palmiarnię „Inowrocławianka” (www.inowroclawianka.com.pl). Pijalnia to miejsce szczególne, służące rekreacji całych rodzin. Podziwiać tu można przepiękne rośliny egzotyczne, degustować inowrocławskie wody mineralne, a także zwiedzić ciekawie zaaranżowaną chatę kujawską. Pijalnia jest obiektem o nowoczesnej architekturze, mocno doświetlonym ogromnymi oknami-witrynami i zadaszonym tarasem z leżakami, podpartym arkadą. Do ogrzewania budynku wykorzystuje się światło słoneczne dzięki zastosowaniu systemu ekologicznych pomp cieplnych i kolektorów słonecznych. Budynek jest przystosowany dla osób niepełnosprawnych.
Oprócz pijalni wód w kompleksie znajduje się również palmiarnia, pierwsza w województwie kujawsko-pomorskim. Egzotyczny klimat oranżerii tworzą: tropikalna roślinność, złote rybki i ptaki. Palmiarnia ma niepowtarzalny urok i szybko stała się ulubionym miejscem spacerów. Zwłaszcza warto zaglądać tu zimą, kiedy na zewnątrz chłód i plucha i doskwiera brak ciepła i parkowej zieleni.
W pijalni znajduje się kawiarnia oraz ujęcie wody mineralnej, wydobywanej z lokalnych źródeł: „Jadwigi" i „Inowrocławianki". Naukowcy potwierdzili, że działanie inowrocławskich wód ma zbawienny wpływ na ludzkie zdrowie. „Jadwiga" pita w odpowiednich ilościach może doprowadzić do zwiększenia wydzielania soku żołądkowego oraz pobudzać czynności wątroby i trzustki. „Inowrocławianka" zawiera znaczne ilości sodu, wapnia, magnezu, chlorków oraz jodków. Woda bogata w te składniki uzupełnia niedobór elektrolitów, jest zalecana osobom wykonującym duży wysiłek fizyczny, m.in. sportowcom.
W pijalni wód stanął również, jak na razie jedyny w Polsce, i być może na świecie, pomnik teściowej, który budzi ogromne zainteresowanie. Sympatyczna starsza pani z pieskiem na kolanach „zaprasza" do zrobienia sobie z nią zdjęcia na ławeczce. To niewątpliwie oryginalna pamiątka z Inowrocławia dla tych młodszych, jak i starszych gości naszego miasta. - Inowrocław z racji swoich funkcji uzdrowiskowych chce promować swoje walory w sposób nietypowy, z tego co wiemy niespotykany nigdzie w Polsce i na świecie - przez teściową. Ten symbol wykorzystywany będzie przez nas w różnych konkursach, festynach, bo Polacy mają na temat teściowej dużo do powiedzenia... Teściowa jest bowiem przedmiotem wielu komentarzy, dowcipów, powiedzeń - jednym słowem wdzięcznym tematem poruszanym podczas spotkań towarzyskich, a klimat Parku Solankowego doskonale do tego służy - wyjaśnia Prezydent Miasta Inowrocławia Ryszard Brejza.
Budowa pijalni wód z palmiarnią to zadanie zrealizowane przez Miasto Inowrocław w ramach projektu unijnego. Łączny koszt inwestycji wyniósł 3,9 mln zł, z czego 60 proc. stanowiło wsparcie ze środków unijnych, pozostałe nakłady pochodzą z budżetu miasta.
Obiekt jest czynny: we wtorki i środy (w godz. 10.00-18.00), czwartki (w godz. 10.00-21.00), piątki i soboty (w godz. 10.00-24.00) oraz niedziele (w godz. 10.00-21.00). Dancingi w klimatach włoskich odbywają się w czwartki, piątki i soboty od godz. 18.00. Bliższe informacje można uzyskać pod nr. tel. 795-141-694.
W kwietniu 2013 roku w Inowrocławiu został oddany do użytku basen „Inowrocławska Terma”. Znajduje się w otulinie parku uzdrowiskowego, w sąsiedztwie hotelu „Park" i basenu odkrytego. Podzielony jest na część wewnętrzną i zewnętrzną. W części wewnętrznej wydzielono strefę dla małych dzieci o powierzchni 13 m kw. i głębokości 30 cm, strefę do nauki pływania (pow. 54 m kw. i 110 cm głębokości) oraz basen rekreacyjny (pow. 83 m kw. i głębokości od 110 do 160 cm z dwoma torami szerokości 3 i długości 9 m). Łączna powierzchnia lustra wody wynosi 176 m kw. Basen zewnętrzny został wyposażony w liczne atrakcje, m.in. hydromasaż, gejzer, armatkę, kaskadę, przeciwprąd, grzybek, zjeżdżalnię dla małych dzieci i sztuczną rzekę, które dodatkowo wspomagają lecznicze działanie wody solankowej.
Budynek wyposażono w rozsuwany dach nad częścią zewnętrzną, co umożliwi kąpiel przy mniej korzystnych warunkach pogodowych. Po zmroku pobyt w termie umili ledowe oświetlenie. Obok powstały dwa boiska do streetballu i boisko do siatkówki plażowej, dwa tory kręgielni oraz parking na 20 samochodów. Terma jest w pełni dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Solanka, w której kąpią się korzystający z termy, ułatwia rozszerzanie się porów skóry oraz stymuluje proces wymiany jonowej między ciałem człowieka a roztworem kąpielowym. Organizm oczyszcza się z toksyn i takich produktów przemiany materii jak mocznik, kwas moczowy i mlekowy, aceton czy kreatynina, a wchłania znajdujące się w solance minerały. Kąpiele solankowe są stosowane głównie w leczeniu chorób narządów ruchu (schorzenia reumatoidalne, zwyrodnienie stawów, choroby związane ze wzrostem napięcia mięśni, bóle przeciążeniowe, stany pourazowe), dolegliwości wywołanych zaburzeniami krążenia (pochodzenia miażdżycowego bądź z urazów), neurologicznych (niedowłady, neuropatie, nerwice wegetatywne), dermatologicznych (zapalenia skóry, łuszczyca) i chorób związanych z obniżoną odpornością. Przeciwwskazaniem do stosowania kąpieli są kolagenozy, wczesne stany pooperacyjne, wszelkie ostre stany chorobowe, choroby zakaźne i schorzenia zapalne układu oddechowego, uszkodzenia skóry, ubytki skórne, stany ropne skóry, ponadto skłonności do częstych krwawień, choroba nadciśnieniowa, niewydolność sercowo-naczyniowa, stany pobudzenia i psychozy.