Rewitalizacja stanowi proces wyprowadzania ze stanu kryzysowego obszarów zdegradowanych, prowadzony w sposób kompleksowy, poprzez zintegrowane działania na rzecz lokalnej społeczności, przestrzeni i gospodarki, skoncentrowane terytorialnie, prowadzone przez interesariuszy rewitalizacji na podstawie programu rewitalizacji.
Przygotowanie, koordynowanie i tworzenie warunków do prowadzenia rewitalizacji, a także jej prowadzenie w zakresie właściwości gminy, stanowią jej zadania własne, wobec czego Miasto Inowrocław przystąpiło do opracowania Gminnego Programu Rewitalizacji. Gminny Program Rewitalizacji jest inicjowanym, opracowanym i uchwalonym przez radę miasta, wieloletnim programem działań całościowych, obejmującym powiązane wzajemnie przedsięwzięcia w sferze społecznej, gospodarczej, przestrzenno-funkcjonalnej, technicznej lub środowiskowej, zmierzającym do wyprowadzenia obszaru zdegradowanego ze stanu kryzysowego oraz stworzenia warunków do jego zrównoważonego rozwoju.
Program stanowi narzędzie planowania, koordynowania i integrowania różnorodnych aktywności w ramach rewitalizacji. Pozwala on na prowadzenie wieloletniego procesu rewitalizacji w sposób skoordynowany, zintegrowany, zgodny z potrzebami i oczekiwaniami interesariuszy.
Projekt Gminnego Programu Rewitalizacji Miasta Inowrocławia do roku 2030 zostanie sporządzony na podstawie ustawy z dnia 9 października 2015 r. o rewitalizacji.
Pierwszym etapem prac nad Gminnym Programem Rewitalizacji było wyznaczenie obszaru zdegradowanego (OZ) i obszaru rewitalizacji (OR).
25.09.2023 r. Rada Miejska Inowrocławia podjęła uchwałę w sprawie wyznaczenia obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacji na terenie miasta Inowrocławia. Przyjęcie uchwały poprzedziły konsultacje społeczne.
W tym samym dniu Rada Miejska podjęła także uchwałę w sprawie przystąpienia do sporządzenia Gminnego Programu Rewitalizacji dla Miasta Inowrocławia do 2030 roku. Uchwała ta stała się punktem wyjścia do rozpoczęcia drugiego etapu prac czyli określenia sposobów wyprowadzenia wyznaczonego obszaru rewitalizacji ze stanu kryzysowego.
Natomiast 20.12.2024 r. Rada Miejska Inowrocławia dokonała zmiany ww. uchwały w sprawie wyznaczenia obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacji na terenie miasta Inowrocławia i zniosła ustanowione w niej prawo pierwokupu.
W okresie od 10.10.2024 r. do 15.11.2024 r. trwały konsultacje społeczne:
- projektu dokumentu „Gminny Program Rewitalizacji dla Miasta Inowrocławia do 2030 roku“.
- projektu uchwały Rady Miejskiej Inowrocławia w sprawie określenia zasad wyznaczania składu oraz zasad działania Komitetu Rewitalizacji Miasta Inowrocławia,
Następnie dokument ten został przesłany do wymienionych w ustawie o rewitalizacji organów i instytucji, celem opiniowania.