Oto lista najciekawszych imprez kulturalnych organizowanych co roku w Inowrocławiu:
Imieniny Miasta - styczeń
Pierwsza pisana wzmianka o Inowrocławiu pochodzi z 20 stycznia 1185 roku. Z tej okazji od 2005 roku w drugiej dekadzie stycznia organizowany jest szereg imprez prezentujących bogate dzieje Inowrocławia, jednego z najstarszych miast Polski. Stałym przedsięwzięciem jest wystawa fotografii "Od Imienin do Imienin", prezentowana w Galerii w Ratuszu.
Koza
Zgodnie z wielowiekową tradycją w ostatni dzień karnawału orszaki przebierańców „Kozy" przechodzą ulicami miasta, odwiedzając szkoły, instytucje i domy prywatne. W roztańczonym orszaku idą: Koza z Koziarkiem, Bocian, Niedźwiedź, Para Młoda, Cygan lub Żyd, Dziad z Babą, Kominiarz, Grajkowie.
Przywołówki szymborskie
Organizatorem odbywających się od 1832 r. w Niedzielę Wielkanocną „Przywołówek" jest Stowarzyszenie Klubu Kawalerów SZymborskich. Po zmroku zaczyna się przywoływanie panien z „ambony", czyli specjalnie w środku wsi ustawionej konstrukcji. Jeżeli dziewczyna jest sympatyczna i została wykupiona, kawalerowie powiedzą o niej miłe słowa, jeżeli nikt się za nią nie wstawił, usłyszy gorzką prawdę i dowie się, ile dyngusa czeka ją w "lany poniedziałek".
Otwarte Mistrzostwa Polski Federacji WADF w Tańcu Nowoczesnym - luty
Organizowane są przez Kujawskie Centrum Kultury. Jest jedną z najbardziej prestiżowych imprez tanecznych w Polsce. Uczestniczy w niej około tysiąca tancerzy z całego kraju.
Arlekinada - marzec
Ogólnopolski Festiwal Małych Form Teatralnych „Arlekinada" jest przeglądem dokonań młodych aktorów i okazją do odkrywania talentów. W skład jury wchodzą znakomici aktorzy scen polskich, a galę ogłoszenia wyników i wręczenia nagród poprzedza recital śpiewających gwiazd. Organizatorem festiwalu jest Kujawskie Centrum Kultury.
Inowrocławskie Spotkania Artystyczne - marzec
Organizatorem ISA jest Kujawskie Centrum Kultury. To impreza adresowana do młodzieży, ciesząca się prawie 40-letnią tradycją. W ramach ISA odbywają się:
- Teatralia, czyli przegląd małych form teatralnych
- Biesiada Poetycka - prezentacja twórczości młodych poetów w dwóch kategoriach: Turnieju Jednego Wiersza i Turnieju Poezji Śpiewanej
- Musicorama, czyli konkurs solistów i zespołów muzycznych
- Plastikon, czyli prezentacje sztuk plastycznych.
Inowrocławskie Lato Muzyczne - maj-wrzesień
Cieszy się liczącą ponad 130 lat tradycją. Sezon muzyczny w plenerze rozpoczyna się w Inowrocławiu 1 maja i trwa do końca kalendarzowego lata. Koncerty odbywają się we wszystkie niedziele oraz dni świąteczne, niezmiennie o stałej godzinie, tj. o 16.00 w muszli koncertowej Parku Solankowego.
Przegląd Artystyczny Chórów Województwa Kujawsko-Pomorskiego "Wiosna w Solankach" - maj
Organizowany jest w Inowrocławiu od 1977 r. przy współpracy z Oddziałem Polskiego Związku Chórów i Orkiestr w Bydgoszczy. Uczestnikami tej jednodniowej imprezy są najlepsze chóry województwa, które po przemarszu ulicami miasta w asyście orkiestry górniczej Inowrocławskich Kopalni Soli "Solino" SA występują w niedzielne popołudnie w muszli koncertowej Parku Solankowego.
Dni Inowrocławia - czerwiec
To święto naszego miasta, w którym przez kolejne dni mieszkańcy Inowrocławia i goście mają okazję uczestniczyć w różnorodnych imprezach kulturalnych i sportowych, organizowanych w myśl formuły "dla każdego coś miłego". Współorganizatorami Dni Inowrocławia są instytucje i placówki kultury działające w mieście oraz Ośrodek Sportu i Rekreacji, a także stowarzyszenia kulturalne i sportowe. Na program składają się festyny, wystawy inowrocławskich twórców profesjonalnych i prezentacja dorobku artystycznego młodzieży, koncerty amatorów i liderów sceny polskiej, liczne konkursy i zabawy, Jarmark Kujawski i Festyn Jadwiżański. Dni Inowrocławia organizowane są zazwyczaj w pierwszej połowie czerwca w związku z przypadającym 8 czerwca świętem królowej Jadwigi, patronki Inowrocławia.
Ogólnopolski Festiwal Młodzieżowych Orkiestr Dętych - czerwiec
Organizowany jest od 1970 r. Początkowo miał charakter przeglądu wojewódzkiego, w 1973 r. tej pięknej imprezie nadano rangę festiwalu ogólnopolskiego. W programie trzydniowej imprezy są koncerty w różnych punktach miasta, musztra paradna z grą w marszu, koncert plenerowy połączonych kilkunastu orkiestr oraz - obowiązkowo - koncert galowy w muszli koncertowej Parku Solankowego, a także cieszący się wielkim uznaniem nocny koncert przy tężni. W festiwalu uczestniczy co roku od kilku do kilkunastu zespołów, a do koncertu nocnego zapraszani są najznakomitsi polscy artyści - muzycy i aktorzy jako goście specjalni.
Inowrocławska Gala Operowo - Operetkowa - sierpień
Gala organizowana jest od 2000 r. w ramach Inowrocławskiego Lata Muzycznego z udziałem Inowrocławskiej Orkiestry Promenadowej i znakomitych solistów, zapraszanych przez kierownika artystycznego festiwalu Marka Czekałę. Trzydniowa impreza odbywa się w plenerze teatru letniego, położonego w strefie uzdrowiskowej, na skraju Parku Solankowego. Organizatorem gali jest Kujawskie Centrum Kultury w Inowrocławiu.
Ino-Rock Festival - sierpień/wrzesień
Cykliczna impreza, która po raz pierwszy odbyła się w 2008 r. z inicjatywy Kujawskiego Centrum Kultury i muzyków z grupy Quidam, przy znaczącym wsparciu (i poparciu) Prezydenta Miasta Inowrocławia. Od 2009 r. współorganizatorem festiwalu jest Wydawnictwo "Rock-Serwis". Koncerty festiwalowe odbywają się w teatrze letnim. Do udziału w festiwalu zapraszani są różnorodni wykonawcy. Obok uznanych gwiazd pojawiają się debiutanci i artyści niszowi. W festiwalu wystapili m.in.: Steve Hackett Band, Hawkwind, Focus, Anathema, Brendan Perry, Riverside, Pain Of Salvation, Ozric Tentacles, Nosound, Airbag, Gazpacho, The Pineapple Thief, Soen, Wolf People, Quidam, Indukti, Tune, After, Votum, Lebowski i hipersoniK, Fish.
Inowrocławski Festiwal Smaku - wrzesień
Organizowany od 2010 r. na terenie Parku Solankowego, co roku gromadzi tysiące widzów i smakoszy. W czasie festiwalu odbywają się koncerty, pokazy kulinarne, tańce i degustacja potraw. Załozeniem organizatorów jest, by co roku uczestnicy festiwalu mogli spróbować innych smaków i poznać różne kultury. Do tej pory degustowaliśmy kuchnię polską, m.in. potrawy z gęsiny, włoską, japońską, indyjską.
Festiwal Muzyki Organowej "Jesienne Wieczory Organowe"
Organizowany jest od 1979 r. Przyjęta przez organizatorów formuła zakłada, że oprócz solowej muzyki organowej przedstawiane są także utwory kameralne i orkiestrowe. Koncerty odbywają się zarówno w sali koncertowej jak i w inowrocławskich kościołach. Organizatorem festiwalu jest Inowrocławskie Towarzystwo Muzyczne "Pro Arte".
Szopka kujawska
Spotkanie mieszkańców Inowrocławia z okazji świąt Bożego Narodzenia. Uroczystego otwarcia szopki dokunuje Prezydent Miasta. Towarzyszą tej ceremonii konkursy i quizy, a także koncert Orkiestry Dętej Inowrocławskich Kopalni Soli "Solino" SA oraz występy inowrocławskich zespołów i solistów. Gospodarze miasta częstują obecnych tradycyjnymi potrawami kujawskimi: grochem z kapustą oraz żurem i słodyczami. W ustawionej na Rynku szopce można podziwiać postaci Świętej Rodziny oraz żywe zwierzęta.
Szczegółowy kalendarz imprez znajduje się na stronie głównej w zakładce Kalendarz Wydarzeń.