Czy wiedzieliście, że jednym z kuracjuszy inowrocławskiego uzdrowiska był Miron Białoszewski – wybitny poeta, prozaik, dramatopisarz i aktor teatralny?
W 1975 roku Białoszewski przebywał w naszym mieście na leczeniu, a jego wrażenia z pobytu znalazły się w literackim dzienniku pt. „Zawał”. To nie tylko zapis choroby i rekonwalescencji, ale także pełne humoru i przenikliwości obserwacje codzienności uzdrowiskowego życia.
Wśród wielu inowrocławskich detali, które przykuły jego uwagę, znalazła się... puszka z napisem: „Składka na pomnik Wilkońskiego”. Zastanawiał się wtedy:
„Kto to był? Lekarz? Ktoś od Solanek?”
Odpowiedzi na te i wiele innych pytań związanych z postacią Zygmunta Wilkońskiego – społecznika, lekarza, zasłużonego dla rozwoju uzdrowiska – można znaleźć na wyjątkowej wystawie przygotowanej przez Bibliotekę Miejską im. Jana Kasprowicza.
Zapraszamy do Pijalni Wód–Palmiarni (ul. Rąbińska 1A) – to właśnie tam mieści się wystawa poświęcona Wilkońskiemu, który odegrał ogromną rolę w historii uzdrowiska i samego Inowrocławia.
Wystawa stanowi część obchodów jubileuszu 150-lecia Uzdrowiska Inowrocław – święta, które łączy przeszłość z teraźniejszością i przypomina o ludziach, którzy tworzyli to miejsce wyjątkowym.