Inowrcoław - www.inowroclaw.pl

Przejdź do Treści news mapa info kali mstr epub galp mult kontakt
bip
zaawansowane
facebook
strona główna
Inwestuj Inowrocław
Miasto partnerskie - Bad Oeynhausen
Sobota,     26 / 03 / 2016

W samym sercu uroczej, pagórkowatej okolicy Ravensberg, u stóp pogórza Wiehengebirge w sąsiedztwie rzek Werre i Weser leży Bad Oeynhausen. To jedyne państwowe uzdrowisko w Północnej Nadrenii-Westfalii, do którego co roku na kurację przyjeżdża ponad 100 tysięcy osób.

Początek miastu dało rozporządzenie króla pruskiego Fryderyka Wilhelma IV, który po 1740 roku nakazał poszukiwanie złóż soli w dorzeczu rzeki Werre. Badania przyniosły pomyślne rezultaty i w 1750 roku rozpoczęto budowę kopalni i warzelni soli, dzięki którym powstało miasto Neusalzwerk, dziś Bad Oeynhausen. Wraz z rozporządzeniem o rozpoczęciu inwestycji przemysłowych ustanowione zostało królewskie uzdrowisko z łazienkami funkcjonującymi w oparciu o ciepłe źródła solanki.

Od 1989 roku Inowrocław współpracuje z Bad Oeynhausen. Uzdrowiska, oddalone od siebie o ponad 800 km, łączy wiele wspólnego. Przede wszystkim zbliżony, oparty o solankę profil lecznictwa uzdrowiskowego, ale także osoba barona Karla von Oeynhausena (1795 -1865), wybitnego geologa i starosty górniczego, który odkrył gorące słone źródła w Neusalzwerk i poszukiwał też złóż soli na innych obszarach, m.in. pod Inowrocławiem. Zasługi barona von Oeynhausena docenił król Fryderyk Wilhelm IV i jeszcze w 1848 roku uzdrowisku Neusalzwerk zmieniono nazwę na Bad Oeynhausen.

Partnerskie stosunki Inowrocławia z Bad Oeynhausen rozwijają się na kilku płaszczyznach. Niezależnie od oficjalnych wizyt delegacji obu miast oraz przyjacielskich spotkań członków Towarzystw Miast Partnerskich w Bad Oeynhausen i Inowrocławiu, ma miejsce współpraca kulturalna i sportowa. Organizowane są wymiany młodzieży szkolnej, na specjalnych koncertach prezentują swoje umiejętności młodzi artyści ze szkół muzycznych, w obu miastach prezentowane są indywidualne i zbiorowe wystawy plastyczne twórców z obu zaprzyjaźnionych miast. Głośnym echem odbił się wyczyn sportowców niemieckich, którzy w 1992 roku zorganizowali bieg długodystansowy z Westfalii na Kujawy, a w rok później podobnego zadania podjęli się młodzi inowrocławianie biegnąc do Bad Oeynhausen.

W obu uzdrowiskach są tężnie, przy czym do budowy tężni w Bad Oeynhausen wykorzystano tarninę z okolic Inowrocławia.

Widomym świadectwem przyjaźni i partnerstwa są: niemiecki Inowroclaw Platz w Bad Oeynhausen i Plac Bad Oeynhausen w Inowrocławiu, ustanowiony uchwałą Rady Miejskiej w listopadzie 2003 roku.

Pdf
Drukuj
Powrót
Wypowiedz się
Inwestycje drogowe dofinansowane z FDS
Poniedziałek, 10-08-2020
Dziś imieniny
Bianki, Borysa, Wawrzyńca
Serdeczne życzenia solenizantom składa
Prezydent Miasta Inowrocławia Ryszard Brejza
al. Ratuszowa 36
88-100 Inowrocław
tel. 52 355 53 00
STACJA METEO INOWROCŁAW: