Inowrcoław - www.inowroclaw.pl

Przejdź do Treści news mapa info kali mstr epub galp mult kontakt
bip
zaawansowane
facebook
strona główna
Inwestuj Inowrocław
Gwałtowny spadek wpływów do budżetu
Czwartek,     14 / 05 / 2020

Samorządy odczuwają skutki koronawirusa i braku wsparcia finansowego ze strony rządu. Z tytułu udziału podatku PIT i CIT za kwiecień do budżetu Miasta Inowrocławia wpłynęło o blisko 4 miliony mniej niż w roku ubiegłym za ten sam miesiąc. Straty liczone są w milionach, na ten moment ubytek w budżecie to ok. 6 mln zł.

- Tego typu polityka ogranicza nam udzielanie pomocy inowrocławianom. Jesteśmy wszyscy w trudnej sytuacji i każdy oczekuje pomocy. W jaki sposób możemy jako Miasto udzielić wsparcia, jeśli środki finansowe zabierane są nam przez rząd? Nie dostajemy także żadnej dodatkowej dotacji – stwierdza prezydent Ryszard Brejza.

Niejednokrotnie prezydent Inowrocławia z innymi przedstawicielami Zarządu Związku Miast Polskich zwracali uwagę, że samorządy są w trudnej sytuacji finansowej i apelowali do rządu o rekompensatę z tytułu utraconych przychodów. 

- Spadek wpływów do budżetu jest dramatyczny. Tylko w kwietniu utraciliśmy ponad 43% z tytułu wpływów z podatku PIT – w porównaniu z kwietniem 2019 roku. Sytuacja nie wygląda lepiej w przypadku wpływów z podatku CIT – mówi prezydent Ryszard Brejza. - Sytuacja finansowa samorządów będzie coraz gorsza. Do tego spadną jeszcze wpływy z tytułu podatku od nieruchomości. Utraciliśmy też wpływy z tytułu opłaty uzdrowiskowej. Szukamy oszczędności gdzie się da. Dotychczasowe apele do rządu o realną pomoc pozostały bez odpowiedzi – dodaje.

Ubytek w budżecie Inowrocławia sięga na ten moment 6 milionów złotych. Za taką kwotę można np. przez cały rok utrzymać miejskie żłobki, zapewnić roczne oświetlenie ulic i placów lub przez 6 lat utrzymywać schronisko dla zwierząt. 

Sytuacja budżetowa samorządów uległa pogorszeniu na wielu płaszczyznach - nie tylko podatkowych. W stan epidemii samorządy weszły już z obciążonymi budżetami. Na skutek ubiegłorocznych decyzji rządowych, w tegoroczny budżet Inowrocławia zmniejszony został o 9 milionów złotych.

Koronawirus pogłębił ubytki finansowe. Czynione są oszczędności – wstrzymane zostały nowe inwestycje, odwołane są wszelkie imprezy i koncerty, zmniejszone zostały środki na promocję miasta, fundusz wynagrodzeń w Urzędzie Miasta Inowrocławia także został zmniejszony. Nie pokrywa to jednak nawet w 1/3 brakującej w budżecie Inowrocławia kwoty. Potrzebna jest prawdziwa tarcza antykryzysowa dla samorządów, aby można było realizować zadania podstawowe, takie jak oświetlenie ulic, wywóz odpadów, utrzymanie szkół.

Pdf
Drukuj
Powrót
Wypowiedz się
Czwartek, 28-05-2020
Dziś imieniny
Augustyna, Ingi, Jaromira
Serdeczne życzenia solenizantom składa
Prezydent Miasta Inowrocławia Ryszard Brejza
Co, gdzie, kiedy?
Pn
Wt
Śr
Cz
Pi
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
al. Ratuszowa 36
88-100 Inowrocław
tel. 52 355 53 00
STACJA METEO INOWROCŁAW: