Inowrcoław - www.inowroclaw.pl

Przejdź do Treści news mapa info kali mstr epub galp mult kontakt
bip
zaawansowane
facebook
strona główna
Inwestuj Inowrocław
Inowrocław weźmie udział w obchodach 4 czerwca
Czwartek,     16 / 05 / 2019

W tym roku mija 30. rocznica częściowo wolnych wyborów w Polsce. Choć częściowo demokratyczne, zapoczątkowały przemiany polityczne, gospodarcze i społeczne. Z tej okazji, 4 czerwca na inowrocławskim Rynku odbędzie się szereg wydarzeń, poświęconych przywołanemu wydarzeniu.

- Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, włączamy się w obchody ważnej dla kraju rocznicy. 4 czerwca w Inowrocławiu będziemy w duchu wspólnoty narodowej i lokalnej świętować 30-lecie częściowo wolnych wyborów. Zachęcam inowrocławian do przyjścia tego dnia na Rynek – mówi prezydent Ryszard Brejza.

Biblioteka Miejska im. Jana Kasprowicza przygotowała wystawę plenerową „Wybory’89. Droga ku wolności. Retrospekcja”. Wernisaż wystawy rozpocznie się o godz. 12.00. Na ekspozycji zostaną zaprezentowane dokumenty życia społecznego, druki ulotne (znaczki pocztowe, ulotki, plakaty, zdjęcia z wieców i spotkań wyborczych), rozpowszechniane w tamtych czasach bezpłatnie i masowo.

Na wystawie pojawi się również zdjęcie amerykańskiej aktorki Jane Fondy, która brała udział w kampanii po stronie „Solidarności”. Nie zabraknie artykułów z lokalnych gazet na temat wyborów, głosowania i jego wyników.

- Inowrocław przyłącza się w tym dniu do ogólnopolskiej akcji „Menu Wolności”. Z archiwalnych materiałów filmowych wynika, że podczas obiadu kończącego obrady Okrągłego Stołu goście zjedli „galaretkę drobiową, zupę pomidorową z ryżem, eskalop wieprzowy i na deser pączek”. To właśnie menu – uchwycone w momencie historycznym – stało się punktem wyjścia dla wszystkich chcących świętować 30-lecie wolnych wyborów również w kulinarny sposób – dodaje naczelnik Wydziału Kultury, Promocji i Komunikacji Społecznej Adriana Herrmann.

Z tej okazji uczniowie Akademii Szkolnictwa AS przygotują dla mieszkańców zupę pomidorową i pączki. Akcja zakłada również, by posiłek ten spożyć w gronie rodziny, przyjaciół, rodziny. Zapraszamy więc do wspólnego świętowania tego dnia na inowrocławskim Rynku.

Podsumowaniem tego dnia będzie kino plenerowe o godz. 21.00. Na leżakach inowrocławianie będą mogli obejrzeć klasykę polskiej kinematografii – film „Miś” w reżyserii Stanisława Barei. Serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców Inowrocławia do wspólnego świętowania 30. rocznicy częściowo wolnych wyborów.

Pdf
Drukuj
Powrót
Wypowiedz się
Niedziela, 31-05-2020
Dziś imieniny
Anieli, Feliksa, Kamili
Serdeczne życzenia solenizantom składa
Prezydent Miasta Inowrocławia Ryszard Brejza
Co, gdzie, kiedy?
Pn
Wt
Śr
Cz
Pi
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
al. Ratuszowa 36
88-100 Inowrocław
tel. 52 355 53 00
STACJA METEO INOWROCŁAW: