Inowrcoław - www.inowroclaw.pl

Przejdź do Treści news mapa info kali mstr epub galp mult kontakt
bip
zaawansowane
facebook
strona główna
Inwestuj Inowrocław
Stanowisko władz Miasta dot. zmiany nazwy ul. Alejnika
Czwartek,     26 / 11 / 2020

W związku z opublikowaniem 25 listopada br. zarządzenia zastępczego Wojewody Kujawsko-Pomorskiego dot. zmiany nazwy ulicy Iwana Alejnika, informujemy, że Prezydent Miasta Inowrocławia podjął decyzję o zwołaniu nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej Inowrocławia 1 grudnia br. Jej przedmiotem będzie m.in. upoważnienie Miasta Inowrocławia do zaskarżenia niniejszej decyzji wojewody.

- Wojewoda mógł w miejscu sowieckiego porucznika, który w 1945 spłonął w walce z Niemcami na ulicach Inowrocławia, wpisać każdego innego, choćby tych, co ukradli księżyc, a wybrał Honorowego Obywatela Miasta Inowrocławia – Tadeusza Chęsego. Wyjątkowo to nieelegancki gest, a na dodatek wciągnięcie w konflikt Jego rodziny. Tadeusz Chęsy już 3 lata temu mówił, nie tylko mi, że jest przeciwko zmianie nazwy tej ulicy. Wojewoda zadecydował: od dziś ma być jej nowym patronem i basta. Tadeusz Chęsy zostanie patronem, ale nie tej ulicy i nie z nominacji urzędnika rządowego, lecz na podstawie decyzji władz samorządowych wybranych przez inowrocławian. W normalnych, demokratycznych warunkach nadawanie nazw należy do władz miejskich, a nie urzędników rządowych – mówi prezydent Inowrocławia Ryszard Brejza.

Przypomnijmy, że w 2017 roku toczyły się sprawy wynikające z tzw. ustawy dekomunizacyjnej. Miasto zostało wtedy zobowiązane przez przedstawiciela rządu, Wojewodę Kujawsko-Pomorskiego, do usunięcia z przestrzeni publicznej pomnika Wdzięczności i Polsko-Radzieckiego Braterstwa Broni, ale nie dokonało zmiany nazwy ulicy I. Alejnika. Znaczna część mieszkańców tej ulicy, już wówczas, wyraziła swój sprzeciw wobec zmiany patrona. Po trzech latach, powołując się na opinię Instytutu Pamięci Narodowej, podjęta została decyzja przez wojewodę o zmianie patrona wspomnianej ulicy. Prezydent Miasta Inowrocławia, zaraz po ukazaniu się informacji w mediach społecznościowych, zapowiedział szybką i zdecydowaną reakcję.

- W normalnych, demokratycznych warunkach nadawanie nazw należy do władz miejskich, a nie urzędników rządowych. Przywrócimy praworządność – komentuje prezydent Ryszard Brejza.

Pdf
Drukuj
Powrót
Wypowiedz się
Inwestycje drogowe dofinansowane z FDS
Sobota, 23-01-2021
Dziś imieniny
Fernandy, Jana, Rajmundy
Serdeczne życzenia solenizantom składa
Prezydent Miasta Inowrocławia Ryszard Brejza
Co, gdzie, kiedy?
Pn
Wt
Śr
Cz
Pi
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
STACJA METEO INOWROCŁAW: