Inowrcoław - www.inowroclaw.pl

Przejdź do Treści news mapa info kali mstr epub galp mult kontakt
bip
zaawansowane
facebook
strona główna
Inwestuj Inowrocław
Herb
Środa,     17 / 02 / 2016

Herb Inowrocławia ma swą bogatą historię, niemal tak samo długą jak dzieje miasta lokacyjnego. W tarczy herbowej pojawiały się: kościół, baszty miejskie, kilkakrotnie modyfikowany wizerunek orła, drzewo symbolizujące bogactwo, lilie (najpierw dwie potem jedna), wreszcie rogi obfitości.

Obecnie obowiązujący herb pochodzi z 1937 roku. Przedstawia w czerwonym polu tarczy symetrycznie umieszczone dwie białe baszty ceglane zwieńczone blankami, osadzone na złotych rogach obfitości skierowanych do środka tarczy, które najpewniej symbolizują największe dla inowrocławian bogactwa – urodzajną glebę oraz złoża soli. Każda baszta posiada po trzy blanki i dwa czerwone okna. Pomiędzy basztami, które jednoznacznie wskazują, że mamy do czynienia z miastem obdarzonym przywilejem lokacyjnym, umieszczony został wizerunek białego orła piastowskiego bez korony, ze złotymi szponami i dziobem. Godło Piastów mówi jednoznacznie, do kogo należało miasto. Nad orłem widnieje natomiast potrójna biała lilijka, nawiązująca być może do lilii rodu Andegawenów, z którego wywodziła się tak mocno z miastem związana święta Jadwiga Królowa.

Inowrocławski herb charakteryzuje się głęboką, sięgającą korzeniami średniowiecza symboliką i stanowi równocześnie piękny dowód szacunku dla lokalnej tradycji. Zwracają uwagę starannie, zgodnie z regułami heraldycznymi dobrane barwy: stanowiącą tło czerwień, na której pojawiają się symbole w barwach „metali”, tj. srebra i złota, malowane odpowiednio jako białe i żółte.

Zasady i warunki używania insygniów określone zostały w uchwale Rady Miejskiej Inowrocławia Nr XLIII/509/2018 z dnia 27 sierpnia 2018 w sprawie zasad i warunków używania insygniów Miasta Inowrocławia.

Pdf
Drukuj
Powrót
Wypowiedz się
Inwestycje drogowe dofinansowane z FDS
InowrocławNaDowóz
Dotacje na wymianę źródeł ogrzewania
Piątek, 23-04-2021
Dziś imieniny
Ilony, Jerzego, Wojciecha
Serdeczne życzenia solenizantom składa
Prezydent Miasta Inowrocławia Ryszard Brejza
STACJA METEO INOWROCŁAW: