Inowrcoław - www.inowroclaw.pl

Przejdź do Treści news mapa info kali mstr epub galp mult kontakt
bip
zaawansowane
facebook
strona główna
Inwestuj Inowrocław
Najlepiej Oświetlona Gmina, Miasto i Osiedle 2011 roku
Poniedziałek,     28 / 03 / 2016

Barwna iluminacja tężni solankowej w Inowrocławiu zajęła III miejsce w ogólnopolskim konkursie na „Najlepiej Oświetloną Gminę, Miasto i Osiedle 2011 roku"!

Inowrocławska tężnia - a właściwie jej oświetlenie - zostało nagrodzone w kategorii „oświetlenie wybranej przestrzeni lub obiektu".
Konkurs - organizowany przez Polski Związek Przemysłu Oświetleniowego - adresowany był do miast i gmin oraz zarządów spółdzielni mieszkaniowych, które w dwóch ostatnich latach przeprowadziły na swoim terenie inwestycje oświetleniowe. Miał na celu m.in. promowanie rozwiązań energooszczędnych, wpływających na wizerunek miasta. Konkurs ten to również promocja ludzi i instytucji poprzez ukazanie podejmowanych inicjatyw na rzecz poprawy wizerunku miasta, gminy czy osiedla.
Uczestnicy konkursu oceniani byli w trzech grupach:
- gminy i miasta do 70 tys. mieszkańców
- gminy i miasta powyżej 70 tys. mieszkańców
- osiedla mieszkaniowe.

 

fot. Przemysław Szustak

 

Uznanie jurorów zdobyła wielokolorowa LED-owa iluminacja tężni solankowej. Przypomnijmy, zamontowana została 23 grudnia 2009 r. Kolorowy efekt daje ponad 100 opraw LED. - Obiekt stał się ulubionym miejscem spotkań i spacerów kuracjuszy uzdrowiska oraz mieszkańców miasta nie tylko w godzinach rannych i południowych, ale także wieczornych, którzy z zachwytem przyglądają się zmieniającej się iluminacji naszego inhalatorium. Gra świateł tworzona na ścianach tężni daje fascynujący kolorowy spektakl, przyciągający uwagę spacerowiczów.

 

Zewnętrzne ściany tężni są oświetlone oprawami w barwie bursztynowej. Oprawy te są umieszczone na koronie tężni, na poziomie tarasu widokowego - a emitowane przez nie światło jest skierowane w dół. Daje to efekt „wędrowania" światła po kępach tarniny, na której rozpryskują się krople solanki. Wewnętrzne ściany tężni oświetlone są oprawami zamontowanymi tuż nad poziomem gruntu w estetycznych drewnianych obudowach. Strumień światła skierowany jest lekko w górę, na powierzchnię boczną tężni.
Oprawy wewnątrz pracują w trybie umożliwiającym zmianę kolorów. Cały system oświetlenia wewnętrznych ścian tężni pracuje w dwóch trybach: standardowym i widowiskowym. Tryb podstawowy polega na powolnej zmianie kolorów emitowanego światła wszystkich opraw jednocześnie. Tryb ten trwa 5 minut i powtarza się cyklicznie. Kępy tarniny na tężniach oświetlane są w tym trybie wszystkimi barwami tęczy.
Dwa razy na dobę, o godzinie 18.00 i 22.00, następuje automatyczne uruchomienie półgodzinnego trybu widowiskowego, który w pełni pozwala cieszyć się możliwościami, jakie daje oświetlenie LED'owe. Mimo tak dużej ilości zastosowanych opraw, całkowita moc sprzętu zainstalowanego do iluminacji tężni wynosi jedynie 4,9 kW.
Podczas zorganizowanej przez Philips Lighting Poland Gali Światła, oświetlenie tężni w Inowrocławiu zostało uznane za jedną z najlepszych realizacji w Polsce w 2009 roku.

 

fot. Stanisław Dudek

 

Uroczyste wręczenie nagród i wyróżnień w konkursie na „Najlepiej Oświetloną Gminę, Miasto i Osiedle 2011 roku" odbyło się podczas XX Międzynarodowych Targów Sprzętu Oświetleniowego ŚWIATŁO 2012 w Warszawie 12 marca 2012 r.

Pdf
Drukuj
Powrót
Wypowiedz się
Inwestycje drogowe dofinansowane z FDS
Dotacje na wymianę źródeł ogrzewania
Czwartek, 17-06-2021
Dziś imieniny
Laury, Leszka, Marcjana
Serdeczne życzenia solenizantom składa
Prezydent Miasta Inowrocławia Ryszard Brejza
STACJA METEO INOWROCŁAW: