W nawiązaniu do Święta Chrztu Polski (14 kwietnia) i w związku z tysięczną rocznicą koronacji Bolesława Chrobrego (18 kwietnia) w inowrocławskiej Szkole Podstawowej nr 5 w Inowrocławiu odbyły się prezentacja i inscenizacja nawiązujące do pierwszej polskiej koronacji. Na wydarzenie zaproszono wielu gości, wśród których znaleźli się Prezydent Miasta Inowrocławia Arkadiusz Fajok oraz jego zastępca Aleksandra Sibora, Przewodniczący Rady Miejskiej Inowrocławia Tomasz Marcinkowski, starszy wizytator Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy Agnieszka Molenda, radni Edmund Mikołajczak oraz Jarosław Bosiacki, a także ks. kanonik Paweł Kowalski.
Prezentację multimedialną ukazującą kontekst historyczny panowania Chrobrego poprzedził występ zespołu wokalnego SP nr 5 pod kierunkiem Natalii Gronowskiej, w trakcie którego odśpiewano najstarsze polskie pieśni, które towarzyszyły dawnym ważnym wydarzeniom z dziejów Polski - Gaude Mater Polonia i Bogurodzica.
Prezentacja została wzbogacona treściami i ilustracjami ukazującymi dostępne informacje o pierwszym królu Polski koronowanym 18 kwietnia 1025 r. oraz dziejami Polski i jej sąsiadów za panowania tego władcy.
Kulminacją uroczystości była koronacja Chrobrego, która z uwagi na nikłe źródła historyczne była kompilacją także późniejszych, bardziej znanych polskich ceremonii koronacyjnych. Główne role odtwarzali uczniowie szkoły, którzy pojawili się w osobach Bolesława Chrobrego, jego syna Mieszka, arcybiskupa gnieźnieńskiego Hipolita, biskupa poznańskiego Romana i woja (pancernego) z drużyny Chrobrego. Przybyli uczniowie oraz zaproszeni goście mogli zapoznać się z kopiami i rekonstrukcjami artefaktów z czasów pierwszych Piastów oraz innymi przedmiotami nawiązującymi do królów Polski (m. in. regaliami królewskimi, monetami, strojami, bronią, portretami, chorągwiami).Prezentację i występ przygotowali uczniowie pod kierunkiem dyrektora szkoły Ireneusza Zielińskiego oraz nauczycieli historii Tomasza Buzalskiego i Katarzyny Sumisławskiej ze wsparciem pracowników szkoły. Pomocy w uroczystościach udzielili: Parafia pw. Chrystusa Miłosiernego w Inowrocławiu, Bractwo Wojowników Kruki, Instytut Prymasa Józefa Glempa.