Rok 2024 zdecydowanie obfitował w imprezy kulturalne. Miasto Inowrocław we współpracy z instytucjami kultury i sportu podejmowało wiele działań, dzięki którym w naszym mieście nie brakowało atrakcji dla mieszkańców w każdym wieku.
W kalendarzu pojawiły się zarówno cykliczne wydarzenia, jak i nowe formaty odpowiadające na sugestie i potrzeby inowrocławian. Faktem będzie więc stwierdzenie, że mamy za sobą rok bogaty w najróżniejsze inicjatywy, w ramach których gościliśmy wielu znakomitych artystów – piosenkarzy, gwiazd kina i teatru, autorów książek, plastyków i sportowców.
Czerwiec upłynął pod znakiem Dni Inowrocławia, które rozpoczął Jarmark Kujawski, zlokalizowany w Parku Solankowym. Podczas koncertowej odsłony dni naszego miasta, na lotnisku Aeroklubu Kujawskiego, mogliśmy usłyszeć największe hity Bryski. Gwiazdą wieczoru była także jedna z najbardziej cenionych wokalistek polskiej sceny muzycznej – Ania Wyszkoni. Licznie zgromadzona publiczność wspaniale bawiła się także podczas występów Nocnego Stróża i zespołu Papa D. Wielki finał należał do polsko-ukraińskiej grupy Enej.
W ramach Święta Województwa Kujawsko-Pomorskiego odbył się Koncert na Soli. Inowrocław odwiedziło wielu wspaniałych gwiazd, między innymi: Baranovski, O.S.T.R., Viki Gabor, Kasia Kowalska, Natalia Kukulska czy Michał Szpak. Widowisko zgromadziło ogromną publiczność, a mieszkańcy i goście naszego miasta z radością oddawali się wspólnej zabawie.
Podobnie jak w latach ubiegłych, wspólnie świętowaliśmy dzień patronki naszego miasta – Królowej Jadwigi, którego główną atrakcję stanowił orszak królowej, przygotowany przez uczniów III LO im. Królowej Jadwigi w Inowrocławiu.
W lipcu, za sprawą cyklicznego wydarzenia Art. Ino Festiwal, inowrocławski Rynek zamienił się w olbrzymi plac cyrkowy. Artyści sztuki teatralnej i cyrkowej przeszli głównym deptakiem miasta na Rynek, gdzie wspólnie z mieszkańcami miasta znakomicie bawili się w specjalnie przygotowanym miasteczku festiwalowym.
Nowość mijającego roku stanowiły Ino Rytmy - inicjatywa skierowana do amatorskich twórców muzycznych, której ideą była promocja lokalnych artystów i propagowanie działań wspierających rozwój kultury. Miejscowi muzycy zaprezentowali się przed inowrocławską publicznością i zdobyli ich uznanie.
Wakacje upłynęły także pod znakiem Inowrocławskiego Lata Muzycznego, podczas którego co tydzień w Parku Solankowym rozbrzmiewały zarówno jazzowe, jak i rockowe i disco polowe rytmy, które uświetniły letnie, weekendowe popołudnia.
W lipcu, znakomici artyści zagrali na inowrocławskim Rynku ku pamięci Roberta Mycy Kowalskiego, znanego, lokalnego muzyka. Wydarzenie było okazją zarówno do wspomnień, zapoznania się z sylwetką artysty, ale przede wszystkim gratką dla wszystkich miłośników dobrej muzyki.
Sierpień to także wyczekiwany Ino Rock Festiwal, który pozytywnie zapisał się w pamięci fanów alternatywnego rocka i przyciągnął rzesze fanów z całego kraju. Na inowrocławskiej scenie muzycznej usłyszeliśmy takie zespoły jak Paatos i The Amazing ze Szwecji, Gazpacho i Sivert Høem with band z
Norwegii, Eivor z Wysp Owczych, Antimatter z Wielkiej Brytanii, a także Ray Wilson with band reprezentujący Szwecję i Polskę oraz Łysa Góra i Michał Łapaj.
Tematem tegorocznego projektu #KochamiRozumiem była odwaga. Oprócz niesamowitych spotkań autorskich prowadzonych pod hasłem ODWAŻNA LITERATURA ODWAŻNYCH KOBIET, mieliśmy także szansę podziwiać wystawę koreańskiego artysty Chunga Youngchunga, poruszającą ważne, egzystencjalne tematy. Wydarzenie zakończył koncert Damian Sikorski Projekt.
Mocnym kulturalnym akcentem w tym roku była piąta edycja Ino Classic Festiwal, podczas której największym zainteresowaniem cieszyła się wizyta światowej klasy wirtuoza gitary i kompozytora Pata Metheny’ego oraz Nancy Vieiry – ikony muzyki z Wysp Zielonego Przylądka. Powodzenie festiwalu zbudowano także dzięki znakomitym koncertom muzyki klasycznej, spektaklom z kultową obsadą i inspirującym spotkaniom autorskim.
W 2024 roku nie zabrakło wydarzeń zadedykowanych miłośnikom motoryzacji. Inowrocławianie mieli okazję uczestniczyć w Zlocie Cadillaców, Fiata, a także motocyklowym Zlocie na Soli.
We wrześniu podnosiliśmy świadomość mieszkańców na temat zrównoważonej mobilności w miastach. Z okazji Europejskiego Tygodnia Mobilności odbył się festyn, podczas którego zachęcaliśmy do zdrowego i ekologicznego trybu życia.
Swoje święto mieli także właściciele psów – podczas Światowego Dnia Miłośników Psów spotkali się oni w miejskim kynoparku „Psia Łapka”, by docenić swoich wiernych, czworonożnych przyjaciół, a także by zwrócić uwagę na ich potrzeby i promować odpowiedzialną opiekę nad zwierzętami.
Nie zabrakło wydarzeń jednoczących ludzi w słusznej sprawie. Inowrocławianie mieli okazję posłuchać występów muzyków, którzy zagrali podczas koncertu dla powodzian. Dochód z biletów stanowił wsparcie dla mieszkańców Dolnego Śląska, dotkniętych skutkami tegorocznych powodzi.
Wrzesień zakończyliśmy „Weekendem dla Seniora” – inicjatywą skierowaną do najstarszych mieszkańców naszego miasta. Goście mieli okazję wysłuchać ciekawych wykładów i pogadanek, a także obejrzeć najróżniejsze występy i posłuchać koncertu Dawida Janiaka w Teatrze Miejskim.
W mijającym roku nie zabrakło obchodów najważniejszych rocznic i uroczystości patriotycznych, które zrzeszając mieszkańców i najważniejsze instytucje, stanowiły ważny element rozbudzania i utrwalania świadomości narodowej i poczucia przynależności do swojego kraju oraz miasta.
13 grudnia po raz pierwszy zorganizowano w Inowrocławiu wojewódzkie obchody Dnia Pamięci Ofiar Stanu Wojennego. Przy współpracy Wojewody Kujawsko-Pomorskiego Michała Sztybla, Prezydenta Miasta Inowrocławia Arkadiusza Fajoka i NSZZ „Solidarność” odbyła się uroczystość, podczas której uczestnicy wydarzenia złożyli pod pomnikiem Piotra Bartoszcze kwiaty. Następnie, przy akompaniamencie Orkiestry Dętej Inowrocławskich Kopalń Soli „SOLINO” S.A. przeszli oni w uroczystym pochodzie do Teatru Miejskiego, gdzie odbył się koncert Sztywny Pal Azji.
W niesamowity, świąteczny klimat wprowadził mieszkańców Inowrocławski, Świąteczny Zakątek oraz Jarmark Bożonarodzeniowy, który pozwolił zjednoczyć lokalną społeczność we wspólnej, bożonarodzeniowej zabawie.
Przez pierwsze dni jarmarku centrum miasta tętniło życiem. Płytę miejskiego Rynku udekorowało kilkadziesiąt stoisk z rękodziełem i smakołykami z całej Polski. Dzieci miały okazję wziąć udział w różnego rodzaju aktywnościach, takich jak animacje, warsztaty zdobienia pierników, tworzenia świątecznych ozdób i malowania figurek. W piątek 6 grudnia Rynek zamienił się w Inowrocławski Świąteczny Zakątek. Towarzystwa uczestnikom tej magicznej imprezy dotrzymywali szczudlarze, misie polarne i jak zawsze – WiewiórInka. Mieszkańcy wspólnie śpiewali adwentowe pieśni podczas karaoke przy świecach, oglądali występy artystyczne oraz brali udział w warsztatach i animacjach zorganizowanych specjalnie na tę okazję. Dla dzieci przygotowano również atrakcje w formie karuzeli oraz świątecznej kolejki kursującej po „Królówce”. Dorośli chętnie ogrzewali się gorącym barszczem, a najmłodsi częstowali się słodkim kakao.W trakcie trwania wydarzenia, Inowrocław odwiedził św. Mikołaj, który wraz z Prezydentem Miasta Inowrocławia Arkadiuszem Fajokiem, przyjechał na miejsce w niebywale widowiskowym stylu – na motocyklach. Dzięki uprzejmości Motomikołajów z Rider’s Club, dzieci mogły zrobić sobie z nimi pamiątkowe fotografie. Podczas imprezy uroczyście uruchomiono oświetlenie choinki, a następnie wspólnie ubrano ją w bożonarodzeniowe ozdoby. Głównym punktem Zakątka było świąteczne show w wykonaniu Patrycji Lipińskiej, która w rewelacyjnej zabawie połączyła muzykę, opowieści o tradycjach bożonarodzeniowych, konkursy i balonowe atrakcje.
23 grudnia na inowrocławskim Rynku otwarto Bożonarodzeniową Szopkę. W szopce znajdowały się figurki Maryi, św. Józefa i Dzieciątka Jezus oraz żywe zwierzęta, takie jak osły, owce, alpaki i kozy. Wyjątkową atrakcją była wizyta Gwiazdora, który przyjechał maluchem w towarzystwie Wiewiórinki.
Ceremonię otwarcia szopki poprowadzili Prezydent Miasta Arkadiusz Fajok oraz Przewodniczący Rady Miejskiej Tomasz Marcinkowski. Na dzieci czekały konkursy i warsztaty artystyczne, a także spotkanie z Mikołajem. Mieszkańcy w ramach spotkania wigilijnego mogli skosztować tradycyjnych potraw, takich jak barszcz, pierogi oraz groch z kapustą, serwowanych przez radnych.