Rok 2024 to czas, w którym zrealizowane zostały ważne inwestycje dla mieszkańców, miały one na celu poprawę infrastruktury, jakości życia inowrocławian oraz rozwój miasta.
Jedną z ważniejszych inwestycji drogowych w tym roku była budowa ul. Kruszańskiej. Realizacja tej inwestycji była możliwa dzięki dofinansowaniu z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Firma wyłoniona w przetargu miała za zadanie przebudowę sieci kanalizacji sanitarnej i deszczowej wraz z wykonaniem jej nowych odcinków. Przebudowana ulica zyskała nową nawierzchnię jezdni, zjazdy
i dojścia do posesji oraz zatoki parkingowe.
Ponadto mieszkańcy Inowrocławia mogą korzystać z wyremontowanego parkingu przy basenie „Delfin”. Teren parkingu zyskał nową nawierzchnię z kostki betonowej. Powstały tam 92 miejsca parkingowe dla samochodów osobowych, w tym 5 miejsc wyznaczonych zostało dla osób z niepełnosprawnościami. Dodatkowo 4 miejsca parkingowe przeznaczone są dla autobusów. Równocześnie prowadzony był remont konstrukcji dachu, budowy pomostu technicznego i oświetlenia krytej pływalni „Delfin”. Miasto otrzymało dofinansowanie na te zadania w ramach Programu Inwestycji Strategicznych. W ramach tych środków wykonane zostały nowe otwory okienne oraz świetliki dachowe w budynku palmiarni, a także zmodernizowano system sygnalizacji pożarowej w Hali Widowisko-Sportowej.
W mieście zakończyła się inwestycja polegająca na modernizacji fragmentu średniowiecznego muru obronnego położonego przy ul. Kasztelańskiej. Inowrocław dzięki realizacji tej inwestycji zyskał nową ciekawą atrakcję turystyczną. Modernizacja przeprowadzona została w 85% ze wsparciem unijnym oraz z 10% dofinansowaniem z budżetu państwa. Wkład własny Miasta wyniósł 5% kosztów. Prace polegały między innymi na: naprawie i wzmocnieniu fundamentu muru oraz uzupełnieniu ubytków. Zmodernizowany teren został także w pełni dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, poprzez montaż widny oraz specjalnej platformy. Całość zaaranżowana została elementami nawiązującymi do średniowiecznego Inowrocławia. Wieczorem wyjątkowy efekt nadaje oświetlenie. Wiosną i latem uroku temu miejscu dodaje także zieleń.
W tym roku w Inowrocławiu trwały poszukiwania wód geotermalnych, na które Miasto pozyskało środki z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Odwiert badawczy, który powstał przy Zakładzie Energetyki Cieplnej osiągnął docelową głębokość. Aktualnie trwa opracowywanie przez inżyniera kontraktu dokumentacji otworowej oraz hydrogeologicznej.
Mając na uwadze oczekiwania mieszkańców w Inowrocławiu powstał pierwszy integracyjny plac zabaw. Został on zaprojektowany w taki sposób, aby umożliwić łatwy dostęp dla osób m.in. na wózkach inwalidzkich lub innych urządzeń wspomagających poruszanie się. Zamontowane urządzenia spełniają wymogi dostępności dla dzieci z niepełnosprawnościami. Dodatkowo została zainstalowana brama wjazdowa o szer. 4 m w celach ratunkowych i technicznych. Ponadto w tym rejonie powstały także nowe chodniki.
Natomiast na os. Uzdrowiskowym przeprowadzone zostały prace związane z naprawą zatok autobusowych zlokalizowanych w rejonie 800-lecia. Ponadto u zbiegu ul. Wojska Polskiego i Emilii Plater przebudowane zostało przejście dla pieszych i zatoka autobusowa.
Ponadto mając na względzie bezpieczeństwo uczniów, wyremontowane zostały schody w Szkole Podstawowej nr 4 im. Janusza Kusocińskiego.
W trosce o bezpieczeństwo uczniów, w Szkole Podstawowej nr 4 im. Janusza Kusocińskiego w Inowrocławiu przeprowadzono remont schodów. Inwestycja ta pokazuje zaangażowanie władz miasta w zapewnienie bezpiecznych warunków dla dzieci i młodzieży, a także w poprawę infrastruktury edukacyjnej.
Dobiega końca przebudowa ciągu pieszo-rowerowego przy ul. Miechowickiej w Inowrocławiu. Inwestycja obejmuje modernizację blisko 750-metrowego odcinka tej ulicy, rozciągającego się od skrzyżowania z ul. Poznańską aż do ul. Szymborskiej. Celem projektu jest poprawa komfortu i bezpieczeństwa zarówno pieszych, jak i rowerzystów, dzięki nowej nawierzchni oraz odpowiednim udogodnieniom.
W ramach inwestycji powstaje także zatoka autobusowa w okolicy Centrum Krwiodawstwa, która zostanie wyposażona w nawierzchnię z kostki betonowej. Po zakończeniu prac mieszkańcy będą mogli korzystać z nowej, wygodnej nawierzchni ciągu pieszo-rowerowego, co przyczyni się do poprawy jakości poruszania się po tym odcinku oraz zwiększenia bezpieczeństwa użytkowników dróg.
W mijającym roku zrealizowane zostały istotne projekty, które będą miały długofalowy wpływ na poprawę jakości życia mieszkańców oraz rozwój gospodarczy Inowrocławia. W nowym roku kontynuowane będą bieżące przedsięwzięcia, a także zrealizowane zostaną kolejne inwestycje.