W inowrocławskim Ratuszu odbyła się X sesja Rady Miejskiej Inowrocławia. Miejscy radni rozpatrywali uchwały m.in. z zakresu finansów Miasta i planowania przestrzennego.
Przedstawione zostały informacje o pracy Prezydenta Miasta Inowrocławia, w tym z wykonania uchwał Rady Miejskiej Inowrocławia. Dotyczyły one między innymi spraw z zakresu Wydziału Inwestycji, Dróg i Rozwoju Miasta, Wydziału Oświaty i Sportu oraz Wydziału Gospodarki Komunalnej, Środowiska i Rolnictwa.
Do porządku obrad dodano punkt, podczas którego rozpatrywano podjęcie uchwały w sprawie budowy drogi ekspresowej „Via Pomerania”, mającej stanowić połączenie drogowe między Ustką, a Bydgoszczą. Z inicjatywy Prezydenta Miasta Inowrocławia miałoby powstać przedłużenie aż do Inowrocławia, który obecnie odcięty jest od dróg szybkiego ruchu.
Zwracam się z prośbą o wyrażenie przez Państwa poparcia dla tego projektu. Inowrocław jest największym miastem w województwie kujawsko-pomorskim, które nie posiada połączeń z drogami ekspresowymi i autostradami. Inwestycja otworzyłaby nowe perspektywy, nie tylko dla sektora produkcyjno-usługowego, ale także zyskałaby kluczowe znaczenie dla wojskowej logistyki i obronności kraju – mówił podczas obrad prezydent. Radni jednogłośnie zagłosowali za przyjęciem uchwały, a tym samym wyrazili poparcie dla tej inwestycji.
W porządku obrad znalazły się także punkty, zgodnie z którymi wprowadzono zmiany w uchwałach w sprawie budżetu Miasta Inowrocławia na rok 2024, Wieloletniej Prognozy Finansowej Miasta Inowrocławia na lata 2024-2034 oraz ustalenia wykazu niezrealizowanych kwot wydatków ujętych w budżecie na rok 2024, które nie wygasają z upływem roku budżetowego oraz planu finansowego tych wydatków.
Najważniejszym punktem dzisiejszych obrad było uchwalenie budżetu Miasta Inowrocławia na rok 2025. Główne założenia planu finansowego zostały przedstawione przez Prezydenta Miasta Inowrocławia Arkadiusza Fajoka.
To zdecydowanie budżet proinwestycyjny. W 2025 roku zamierzamy przeznaczyć na inwestycje rekordową kwotę, zbliżoną do 52 milionów złotych. Środki te, to przede wszystkim środki zewnętrzne – unijne oraz z budżetu państwa. Realizacja naszych planów wymaga pozyskiwania tych środków i właśnie to chcemy robić. W tym miejscu liczę na wsparcie naszych, lokalnych parlamentarzystów – podkreślił Arkadiusz Fajok. Projekt uchwały budżetowej został pozytywnie zaopiniowany przez wszystkie komisje Rady Miejskiej. Po długiej dyskusji, decyzją większości radnych, uchwała została podjęta.
Następnie przyjęto uchwałę w sprawie Wieloletniej Prognozy Finansowej Miasta Inowrocławia na lata 2025-2034.
W wyniku głosowania zmieniono uchwałę w sprawie ustalenia regulaminów obiektów i urządzeń użyteczności publicznej. Tym samym, zadecydowano o wydłużeniu okresu funkcjonowania Krytej Pływalni „Delfin”, co stanowi odpowiedź na realne potrzeby mieszkańców i jest wyrazem troski o ich zdrowie i aktywność fizyczną. Zgodnie z nowoprzyjętym regulaminem, z pływalni korzystać będzie można od poniedziałku do piątku w godzinach od 6.00 do 22.00 oraz w soboty, niedziele i święta w godzinach od 10.00 do 22.00. Radni zadecydowali także o zamknięciu boisk Orlik w okresie zimowym, co ma na celu zabezpieczenie nawierzchni syntetycznej przed uszkodzeniami i degradacją związaną z warunkami atmosferycznymi.
Pozytywnie rozpatrzono projekt uchwały w sprawie zmiany statutu Ośrodka Sportu i Rekreacji w Inowrocławiu. Przyjęcie uchwały było zasadne, ponieważ skutkuje ona zwiększeniem możliwości pozyskiwania środków finansowych, które pozwolą jednostce na wzmożenie działań, w szczególności na organizację imprez sportowo-rekreacyjnych.
Decyzją radnych, dodano zmianę w projekcie uchwały w sprawie uprawnień do bezpłatnych i ulgowych przejazdów oraz ustalenia cen za przewóz z zakresu publicznego transportu zbiorowego w komunikacji miejskiej organizowanej przez Miasto Inowrocław.
Następnie, radni przyjęli uchwały dotyczące nadania nazw ulicom Fryderyka Chopina, Stanisława Moniuszki oraz Henryka Wieniawskiego położonych w rejonie osiedla Bajka. Ponadto, na wniosek wnuczki Alojzego Nowickiego i Polskiego Towarzystwa Historycznego nadano nazwę kolejnej ulicy, która decyzją radnych nazwana została imieniem tego niezwykle zasłużonego inowrocławianina.
W dalszej części obrad rozpatrywano projekt uchwały w sprawie petycji dotyczącej wprowadzenia zmian w Statucie Młodzieżowej Rady Miejskiej Inowrocławia. Komisja Skarg, Wniosków i Petycji rozpatrzyła negatywnie punkty zakładające wprowadzenie przepisów ustalających budżet Młodzieżowej Rady Miejskiej, obowiązek zwoływania rady co najmniej raz w miesiącu, a także zmiany kryteriów wyboru członków rady. Komisja przedstawiła argumenty potwierdzające niezasadność wprowadzenia powyższych zmian. Pozytywnie zaś zaopiniowano punkty określające zmianę długości kadencji oraz nadanie sesjom charakteru jawnego i otwartego.
Na koniec sesji zatwierdzono plan pracy Rady Miejskiej Inowrocławia oraz poszczególnych komisji na I półrocze 2025 r.