Inowrcoław - www.inowroclaw.pl

Przejdź do Treści news mapa info kali mstr epub galp mult kontakt
bip
zaawansowane
facebook
strona główna
Inwestuj Inowrocław
17 lat Polski w Unii Europejskiej
Sobota,     01 / 05 / 2021

1 maja 2004 roku Polska wraz z dziewięcioma innymi krajami Europy, stała się pełnoprawnym członkiem Unii Europejskiej. Wstąpienie naszego kraju do tej wspólnoty odgrywa niezwykle istotną rolę w rozwoju Inowrocławia. Prezydent Miasta Inowrocławia umiejętnie i skutecznie ubiega się o środki unijne na budowę dróg, rozwój infrastruktury gospodarczej oraz ochronę środowiska.

W minionym roku, w Inowrocławiu, dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej udało się zrealizować ważne i długo wyczekiwane przez mieszkańców inwestycje. Są to między innymi: tunel łączący dworzec PKP z nowo wybudowanym parkingiem, łącznik ulic Marulewskiej i Szymborskiej, nowe ścieżki rowerowe oraz remont tężni.

Kilkanaście milionów złotych wyniosło dofinansowanie ze środków unijnych na budowę łącznika ulic Marulewskiej i Szymborskiej, usprawniając tym samym komunikację między Rąbinem a osiedlem Piastowskim. W ramach przedsięwzięcia zrealizowano również długo wyczekiwany remont odcinka ul. Długiej, od ul. Lipowej do ul. Marulewskiej. Ponieważ budowa łącznika została zrealizowana dzięki dofinansowaniu ze środków Unii Europejskiej, inowrocławscy radni przyjęli uchwałę nadającą nazwę „Unii Europejskiej” nowo powstałej ulicy. Decyzja ta została doceniona przez Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce, które przekazało na ręce prezydenta Inowrocławia uznanie dla tej inicjatywy.

- Realizujemy wiele inwestycji, które przyczyniają się do poprawy jakości życia inowrocławian. Zdecydowana większość z nich, nie byłaby możliwa do wykonania bez pozyskanych środków zewnętrznych z Unii Europejskiej. Cenimy tę pomoc i mamy nadzieję, że w najbliższej perspektywie finansowej będziemy mogli ubiegać się o kolejne dofinansowania – mówi prezydent Ryszard Brejza.

W sierpniu 2020 roku oddano do użytku tunel łączący dworzec PKP z nowo wybudowanym parkingiem przy ul. Magazynowej. Przejście podziemne zostało wyposażone w oświetlenie oraz monitoring. Przy wejściu znajduje się winda dla osób niepełnosprawnych. Parking natomiast został oświetlony i wyposażony w system sygnalizacji wolnych miejsc parkingowych, z podziałem na dwie strefy, ze szlabanami wjazdu i wyjazdu. Obok tunelu powstała wiata z miejscami dla rowerów. Dofinansowanie budowy tunelu i parkingu przy ul. Magazynowej wyniosło 5,4 mln zł. Rok wcześniej Miasto wyremontowało plac przed dworcem. 

Regularnie modernizowane jest też oświetlenie uliczne. Wymieniono oprawy sodowe na ledowe, na blisko 50 inowrocławskich ulicach. W ubiegłym roku z pozyskanych środków unijnych zmodernizowano kolejne odcinki.

Miłośnicy jednośladów mogą korzystać z nowych ścieżek rowerowych: w 2020 r. przebudowany został między innymi ciąg pieszo-rowerowy wzdłuż ul. Metalowców, wybudowany został ciąg pieszo-rowerowy wzdłuż al. Okrężnej, wybudowano też ścieżkę wzdłuż ul. Budowlanej i ul. Unii Europejskiej.

Oprócz wymienionych inwestycji drogowych, bardzo ważny dla inowrocławian i turystów naszego miasta był kapitalny remont tężni. Zadanie to obejmowało wymianę wyeksploatowanej tarniny, łat oraz rusztu drewnianego. Wymieniona została także podłoga tarasu widokowego. W ramach tego projektu, z myślą o turystach powstał również parking przy ul. Bocznej. Alejki znajdujące się wokół tężni zyskały dodatkowe oświetlenie. Dofinansowanie tego zadania ze środków unijnych wyniosło ponad 6 mln zł. 

Dzięki pozyskanemu dofinansowaniu z Unii Europejskiej, możliwe było przeprowadzenie termomodernizacji obiektów użyteczności publicznej między innymi: budynku przy ul. Józefa Krzymińskiego 6, w którym znajduje się Przedszkole Niepubliczne „Stokrotka”. Udało się dokonać remontu pomieszczenia znajdującego się w świetlicy socjoterapeutycznej w Mątwach. Niebawem rozpocznie się także termomodernizacja Szkoły Podstawowej nr 8. Ponadto w czternastu nieruchomościach komunalnych przeprowadzono remonty ich części wspólnych.

Przypomnijmy, że w latach ubiegłych dzięki środkom unijnym, zrealizowano obwodnicę Inowrocławia oraz szereg następujących miejskich inwestycji: remont placu przed dworcem PKP, modernizację taboru MPK poprzez zakup ekologicznych autobusów, termomodernizację budynku hali sportowej przy ul. Daniela Rakowicza w Mątwach.

Pdf
Drukuj
Powrót
Wypowiedz się
Inwestycje drogowe dofinansowane z FDS
InowrocławNaDowóz
Dotacje na wymianę źródeł ogrzewania
Wtorek, 11-05-2021
Dziś imieniny
Igi, Mamerta, Miry
Serdeczne życzenia solenizantom składa
Prezydent Miasta Inowrocławia Ryszard Brejza
Co, gdzie, kiedy?
Pn
Wt
Śr
Cz
Pi
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
31
STACJA METEO INOWROCŁAW: