e Inowrocław Wspólny sukces! Rondo turbinowe!

Inowrcoław - www.inowroclaw.pl

Przejdź do Treści news mapa info kali mstr epub galp mult kontakt
bip
zaawansowane
facebook
strona główna
Inwestuj Inowrocław
Galerie:
Wspólny sukces! Rondo turbinowe!
Środa,     23 / 12 / 2020
Wspólny sukces! Rondo turbinowe!
Środa,     23 / 12 / 2020

Oddane do użytku rondo turbinowe w Inowrocławiu i przebudowane dwie dobiegające do niego ważne ulice to efekt współpracy dwóch samorządów - Powiatu Inowrocławskiego i Miasta Inowrocławia oraz kierujących nimi Starosty Wiesławy Pawłowskiej i Prezydenta Ryszarda Brejzy. Udało się osiągnąć coś, z czego mieszkańcy miasta i powiatu będą mieli pożytek przez lata.

Miasto Inowrocław opracowało dokumentację i zainicjowało tę współpracę. - Starałem się o przeprowadzenie tych inwestycji od 2008 roku. To wówczas zbudowaliśmy jedynie część ul. Prymasa Józefa Glempa, bo ówczesny zarządca skrzyżowania, jakim była GDDKiA, odmówiła nam zgody na włączenie do niego tej ulicy. Ale wykupiliśmy grunt pod całą inwestycję, zbudowaliśmy ścieżkę rowerową z chodnikiem oraz opracowaliśmy projekt budowlany. Dziś mamy prawo do wspólnego świętowania. Dziękuję Pani Staroście Wiesławie Pawłowskiej i Zarządowi Powiatu za współpracę przy wykonaniu tego zadania. Wierzę, że ta inwestycja przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa i komfortu jazdy nie tylko inowrocławian, ale także mieszkańców całego powiatu - mówi Prezydent Ryszard Brejza.

Budowa ostatniego odcinka ul. Prymasa Józefa Glempa oraz przebudowa ul. Górniczej kosztowały Miasto ponad 4,5 mln zł, z czego prawie połowa to środki pozyskane z Funduszu Dróg Samorządowych. Miasto miało swój wkład finansowy także w wykonaniu samego ronda turbinowego.

Powiat Inowrocławski wkroczył tym samym w nową erę komunikacyjną. W miejsce kłopotliwego skrzyżowania wybudowano rondo turbinowe z aż 5 wlotami: dwoma z ul. Poznańskiej, po jednym z: ul. Stanisława Staszica, przebudowanej ul. Górniczej i dobudowanego odcinka ul. Prymasa J. Glempa. Takie rozwiązanie niewątpliwie przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa na drogach w tym rejonie, a także znacznie skróci czas przejazdu pomiędzy jednymi z największych osiedli: Piastowskim i Rąbinem.

Rondo kosztowało łącznie aż ok. 5,8 mln zł. Miasto Inowrocław i Województwo Kujawsko-Pomorskie wsparły tę inwestycję kwotami po 1,46 mln zł. Powiat Inowrocławski był inwestorem wiodącym, beneficjentem, który z Funduszu Dróg Samorządowych pozyskał 2,9 mln zł, poniósł również koszty nadzorów inwestorskich oraz wykupu gruntów i będzie nadal dbał o infrastrukturę jako zarządca.

- Była to duża inwestycja. Za szczęśliwy jej finał dziękuję Panu Prezydentowi, a także wszystkim zaangażowanym w jej realizację. Ten newralgiczny węzeł pokonują dziennie tysiące pojazdów. Razem tworzymy przyjazny, piękny i zadbany Powiat. Zbudowaliśmy z sukcesem pierwsze w Powiecie Inowrocławskim rondo turbinowe. Takie nowoczesne rozwiązania komunikacyjne ma wiele miast w Polce i są one – jak oceniają to specjaliści -  bardzo bezpieczne. Jestem przekonana, że także i u nas się sprawdzi - mówi Starosta Inowrocławski Wiesława Pawłowska.

Dziś odbyła się uroczystość otwarcia ronda turbinowego oraz przebudowanych ulic: Prymasa Józefa Glempa i Górniczej. Zakres wykonanych prac był duży i obejmował m.in. przebudowę części infrastruktury podziemnej, oświetlenia ulicznego z  energooszczędnymi lampami LED, nowych zatok autobusowych, chodników i ścieżek rowerowych.

Pdf
Drukuj
Powrót
Wypowiedz się
Inwestycje drogowe dofinansowane z FDS
Piątek, 22-01-2021
Dziś imieniny
Dominiki, Mateusza, Wincentego
Serdeczne życzenia solenizantom składa
Prezydent Miasta Inowrocławia Ryszard Brejza
Co, gdzie, kiedy?
Pn
Wt
Śr
Cz
Pi
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
STACJA METEO INOWROCŁAW: