Inowrcoław - www.inowroclaw.pl

Przejdź do Treści news mapa info kali mstr epub galp mult kontakt
bip
zaawansowane
facebook
strona główna
Inwestuj Inowrocław
Galerie:
POZNAJ REGION Z PRZEWODNIKIEM
Sobota,     29 / 02 / 2020
Zwiedzali Ratusz
Sobota,     29 / 02 / 2020

W ramach akcji "POZNAJ REGION Z PRZEWODNIKIEM", mieszkańcy i goście miasta mogli zobaczyć od wewnątrz Ratusz, który jest niewątpliwie jednym z najbardziej charakterystycznych budowli w Inowrocławiu.

Podczas zwiedzania mieszkańców oprowadzał Sekretarz Miasta Inowrocławia Piotr Strachanowski, który opowiadał o historii budynku. Mieszkańcy mogli zwiedzić m.in. salę kominkową i sesyjną. Była również możliwość wejścia na wieżę ratuszową, dzięki czemu zwiedzający podziwiali panoramę Inowrocławia. Ciekawostką była również wystawa zdjęć ratusza z dawnych lat. 

Gmach inowrocławskiego ratusza zbudowany został w latach 1907-1908 w stylu neogotyckim. Projekt przewidywał umieszczenie w parterze gmachu pomieszczeń administracyjnych z salą kasy oszczędnościowej (obecnie Sala ślubów) i salą narad umieszczonymi w północnej części budynku. Na piętrze zaprojektowano mieszkanie starosty z reprezentacyjnymi pomieszczeniami połączonymi amfiladą. Masywna wieża miała stanowić znak siły powiatu. Nawiązując świadomie do form zamków krzyżackich, ratusz powstał z inicjatywy niemieckiego landrata Waltera Burescha, który sprawował swój urząd aż do 1920 roku. Do 1975 r. budynek był siedzibą władz powiatowych, a następnie został przekazany władzom miejskim. We współczesnym ratuszu znajdują się pomieszczenia przeznaczone dla Rady Miejskiej i Urzędu Miasta. Reprezentacyjny charakter ma sala sesyjna na I piętrze, ozdobiona proporcem z herbem Inowrocławia, dwoma sgraffitami Mariana Kokoszyńskiego nawiązującymi tematycznie do historii miasta i ziemi kujawskiej oraz galerią fotogramów przedstawiających honorowych obywateli miasta Inowrocławia. Na I piętrze w dawnym pokoju mieszkalnym znajduje się sala posiedzeń (nazwana salą kominkową od znajdującego się tu narożnego pieca z koroną), będąca równocześnie galerią wystaw czasowych malarstwa polskiego.

Pdf
Drukuj
Powrót
Wypowiedz się
Budżet Obywatelski
Wtorek, 31-03-2020
Dziś imieniny
Balbiny, Kamila, Kornelii
Serdeczne życzenia solenizantom składa
Prezydent Miasta Inowrocławia Ryszard Brejza
Co, gdzie, kiedy?
Pn
Wt
Śr
Cz
Pi
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
30
31
al. Ratuszowa 36
88-100 Inowrocław
tel. 52 355 53 00
STACJA METEO INOWROCŁAW: