e Inowrocław Inowrocławskie MPK przygotowuje się zmiany kolejnych autobusów na ekologiczne

Inowrcoław - www.inowroclaw.pl

Przejdź do Treści news mapa info kali mstr epub galp mult kontakt
bip
zaawansowane
facebook
strona główna
Inwestuj Inowrocław
Galerie:
Wizyta wicemarszałka województwa w MPK
Piątek,     06 / 05 / 2016
Inowrocławskie MPK przygotowuje się zmiany kolejnych autobusów na ekologiczne
Piątek,     06 / 05 / 2016

Wicemarszałek województwa Zbigniew Ostrowski gościł dziś w Inowrocławiu. Wizyta miała związek z planami miejskiego przewoźnika dotyczącymi powiększenia taboru o kolejne autobusy elektryczne i hybrydowe.

W siedzibie Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego gość z Torunia spotkał się z Prezydentem Miasta Inowrocławia Ryszardem Brejzą i prezesem komunalnej spółki, Mariuszem Kuszlem.

Rozmawiano na temat możliwości wsparcia środkami unijnymi zakupu kolejnych autobusów dla MPK.

- Chcemy, aby Inowrocław był pierwszym miastem w Polsce, który dysponuje kompletnie ekologicznym taborem. To inwestycja nie tylko wspierająca uzdrowisko, ale także inwestycja w zdrowie naszych mieszkańców, którzy nie będą wdychali tylu spalin – mówi Prezydent Miasta Inowrocławia Ryszard Brejza.

Wicemarszałek Zbigniew Ostrowski z dużym zaciekawieniem słuchał wyjaśnień dotyczących sposobu funkcjonowania nowych autobusów. Była też okazja porozmawiać z samymi kierowcami, którzy nowe pojazdy bardzo chwalili. Nasz gość był choćby pod wrażeniem informacji, że autobusy uruchamiane są dopiero po… dmuchnięciu przez kierowcę w alkomat.

Latem ubiegłego roku na ulice Inowrocławia wyjechało 12 nowoczesnych autobusów - dwa z napędem elektrycznym i dziesięć z hybrydowym. MPK zakończyło również rozbudowę i modernizację zakładowej dyspozytorni.

Inowrocław stał się tym samym pierwszym miastem europejskim, w którym połowa taboru autobusowego to pojazdy o napędzie hybrydowym (elektryczno-spalinowym) i elektrycznym. W elektrycznych jest układ odzyskiwania energii, akumulatory ładujące się podczas hamowania, a w hybrydowych – układ elektryczny magazynujący energię odzyskaną.

Volvo 7900 Hybrid zużywa do 39% mniej paliwa i w odpowiednio mniejszym stopniu oddziałuje na klimat niż analogiczne autobusy w wersji diesel. Eksploatacja elektrycznego Solarisa pozwala na oszczędności rzędu około 70% w stosunku do autobusów napędzanych silnikiem diesla.

Pdf
Drukuj
Powrót
Wypowiedz się
Inwestycje drogowe dofinansowane z FDS
InowrocławNaDowóz
Dotacje na wymianę źródeł ogrzewania
Piątek, 23-04-2021
Dziś imieniny
Ilony, Jerzego, Wojciecha
Serdeczne życzenia solenizantom składa
Prezydent Miasta Inowrocławia Ryszard Brejza
Co, gdzie, kiedy?
Pn
Wt
Śr
Cz
Pi
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
STACJA METEO INOWROCŁAW: