W inowrocławskim Ratuszu odbyła się XII sesja Rady Miejskiej Inowrocławia. Radni rozpatrywali uchwały m.in. z zakresu finansów Miasta i gospodarki komunalnej.
Przedstawiona została informacja o pracy Prezydenta Miasta Inowrocławia, w tym z wykonania uchwał Rady Miejskiej Inowrocławia. Dotyczyły one między innymi spraw z zakresu Wydziału Inwestycji, Dróg i Rozwoju Miasta, Wydziału Spraw Społecznych i Promocji Zdrowia oraz Wydziału Gospodarki Komunalnej, Środowiska i Rolnictwa.
Najważniejszym punktem dzisiejszych obrad było rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie nadania tytułu Honorowego Obywatela Miasta Inowrocławia, Zbigniewowi Raczkowskiemu. Z propozycją nadania tytułu inowrocławianinowi wystąpili przedstawiciele Orkiestry Dętej Inowrocławskich Kopalń Soli. Zbigniew Raczkowski jest założycielem orkiestry, w której niezmiennie od 1968 roku pełni funkcję prezesa. Znany wszystkim mieszkańcom Inowrocławia, promuje muzykę górniczą w regionie, a także jest mentorem dla młodych artystów, przekazując im pasję do muzyki i szacunek do tradycji. Zdobył liczne nagrody i wyróżnienia, m.in. Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski i Złotą Odznakę Polskiego Związku Chórów i Orkiestr. Jego działalność koncertowa miała istotny wpływ na rozwój kultury muzycznej, zarówno lokalnie, jak i na szczeblu ogólnopolskim. Radni jednogłośnie zadecydowali o nadaniu tytułu Honorowego Obywatela Miasta Inowrocławia Zbigniewowi Raczkowskiemu.
Do porządku obrad dodano punkt, zgodnie z którym ogłoszono rok 2025 rokiem 150-lecia Uzdrowiska Inowrocław. Rok 2025 będzie więc rokiem szczególnym, który pozwoli na szersze przypomnienie tradycji uzdrowiskowych Inowrocławia, wkładu Uzdrowiska w rozwój turystyki zdrowotnej oraz podkreślenie jego znaczenia w historii regionu. Podjęte działania mają na celu nie tylko uczczenie minionych lat, ale także promocję Inowrocławia jako miejsca wartego odwiedzenia w kontekście zdrowia i relaksu. Obchody 150-lecia Uzdrowiska Inowrocław będą okazją do organizacji wielu wydarzeń kulturalnych, edukacyjnych i promujących zdrowy styl życia. Podjęcie tego kroku stanowi również wyraz uznania dla pracy, jaką przez lata wykonano na rzecz rozwoju Inowrocławia i Uzdrowiska, oraz dla osób, które przyczyniły się do jego sukcesu, zarówno w przeszłości, jak i współczesnych czasach.
W wyniku głosowania zmieniono uchwałę w sprawie budżetu Miasta Inowrocławia na rok 2025.
Następnie przyjęto uchwałę w sprawie Wieloletniej Prognozy Finansowej Miasta Inowrocławia na lata 2025-2034.
W dalszej części obrad, przedstawiono sprawozdanie z Wydziału Oświaty i Sportu dotyczącą wysokości średnich wynagrodzeń nauczycieli początkujących, mianowanych i dyplomowanych w szkołach za 2024 rok, dla których organem prowadzącym jest Miasto Inowrocław.
Pozytywnie rozpatrzono projekt uchwały w sprawie przeprowadzenia zabiegów pielęgnacyjnych drzew uznanych za pomniki przyrody, które dotyczą jesionów wyniosłych, dębów szypułkowych, platanów klonolistnych oraz topol czarnych i białych, rosnących w granicach administracyjnych Miasta Inowrocławia.
Decyzją radnych, określono program opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz program zapobiegania bezdomności zwierząt, obejmujący między innymi takie działania jak zapewnienie zwierzętom bezdomnym miejsca w schronisku dla zwierząt, opiekę nad kotami wolnożyjącymi oraz obligatoryjną sterylizację i kastrację zwierząt w schronisku. Ponadto, wskazano gospodarstwo rolne, zapewniające miejsca dla zwierząt gospodarskich oraz lekarza weterynarii, zapewniającego całodobową opiekę w przypadkach zdarzeń drogowych.
Na koniec, radni przyjęli uchwałę w sprawie ustalenia wysokości opłat za usługi cmentarne świadczone na cmentarzu komunalnym przy ul. Karola Marcinkowskiego, który stanowi własność Miasta Inowrocław.