Inowrcoław - www.inowroclaw.pl

Przejdź do Treści news mapa info kali mstr epub galp mult kontakt
bip
zaawansowane
facebook
strona główna
Inwestuj Inowrocław
Do Japonii bez paszportu
Piątek,     01 / 07 / 2016

Człowiek legenda, reżyser Andrzej Wajda „odwiedził” Inowrocław. Nie osobiście, ale za sprawą autorskich grafik inspirowanych kulturą, przyrodą i architekturą Kraju Kwitnącej Wiśni. To właśnie one są fundamentem wystawy „Nasza Japonia", której wernisaż odbył się 30 czerwca w Saloniku Literacko-Artystycznym.

Ważną część ekspozycji, wypożyczonej z Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha” w Krakowie, stanowią fotografie wykonane przez żonę zdobywcy Oscara, uznaną scenografkę, Krystynę Zachwatowicz. Razem ze szkicami i rysunkami tworzą one wizję Japonii, w której tradycja to wartość ponadczasowa.

Wystawa to jednak nie tylko zdjęcia i grafiki. Uwagę wszystkich uczestników wernisażu przykuły papierowe żurawie, które „opanowały” sufit saloniku i stały się częścią nietypowej wersji japońskiej flagi. Oczywiście na wystawie nie mogło zabraknąć książek. Tym razem większość prezentowanych publikacji pochodzi z Ambasady Japonii w Polsce, która zdecydowała, że duża część udostępnionych przez nią zbiorów zasili na stałe księgozbiór inowrocławskiej książnicy. Podobnie jak rok temu i tym razem na wakacyjnej wystawie pojawiła się kolekcja internetowych memów. Uśmiech na twarzy wszystkich zwiedzających potwierdził, że po raz kolejny był to strzał w dziesiątkę. Główną atrakcją wernisażu był pokaz karate w wykonaniu Oli, Weroniki i Szymona

z Inowrocławskiego Klubu Kyokushin, prowadzonego przez sensei’a Daniela Gorczycę. Młodzi adepci dalekowschodniej sztuki walki wyjaśnili, czym jest „kata” i zaprezentowali charakterystyczne dla tej formy bloki, kopnięcia i uderzenia. Na wszystkich uczestników wernisażu czekały niespodzianki. Drobne upominki w postaci pamiątkowych pocztówek, żurawi-origami na szczęście i japońskich wróżb.

Wystawa potrwa do 31 sierpnia br. i będzie czynna w godzinach otwarcia Saloniku Literacko-Artystycznego (ul. Kilińskiego 16).

Pdf
Drukuj
Powrót
Wypowiedz się
Inwestycje drogowe dofinansowane z FDS
Wtorek, 19-01-2021
Dziś imieniny
Erwiny, Henryka, Mariusza
Serdeczne życzenia solenizantom składa
Prezydent Miasta Inowrocławia Ryszard Brejza
Co, gdzie, kiedy?
Pn
Wt
Śr
Cz
Pi
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
STACJA METEO INOWROCŁAW: