portal
Oferty inwestycyjne kopia.jpg
Uzdrowisko kopia.jpg
Teznia kopia kopia.jpg
baner0obw_edytowany-2.jpg
mapainwestycji.gif
baner_mister.JPG
Bez nazwy-1.jpg
LGD.jpg
BANER - PETYCJE.jpg
baner_forum_2.jpg
Przeczytaj koniecznie
1
2
3
4
PTE.jpg
KPFP_Logo.JPG
Portal - Turysto - zobacz, zwiedź
Tężnia uzdrowiskowa
PDF
DRUKUJ
grafika
Tężnia solankowa
Galerie:
grafika
ikona
Ilość fotografii: 10
Autor: Beata Zarzycka

 

Inowrocław leży na potężnym wsadzie solnym, który miał ogromny wpływ na rozwój miasta. Na głębokości od 4500 do około 6000 m pod Równiną Inowrocławską zalega sól, będąca pozostałością istniejącego tu przed 210 mln lat Morza Cechsztyńskiego. Na podziemnym garbie kujawskim, biegnącym wzdłuż górnego biegu Noteci, sól utworzyła wysad, który wypiętrzył wzgórze wyrastające 10-20 m ponad Równinę Inowrocławską (ok. 90 m n.p.m.). W 1875 powstało uzdrowisko, w którym do dziś wykorzystuje się miejscowe bogactwa naturalne: sól i solankę.

 

Kuracjusze korzystają także z dobrodziejstw tężni uzdrowiskowej, w której do celów leczniczych stosuje się solankę. Spacer w pobliżu tężni należy traktować jak zabieg leczniczy, może też być przyjemnością, gdyż wszędzie wokół jest piękna roślinność.

 

 

 

 

Tężnia uzdrowiskowa to cel spacerów po Solankach. Wstęp bezpłatny!
Fot. Barbara Kasińska

 

Tężnię uzdrowiskową oddano do użytku we wrześniu 2001 roku. To inhalatorium solankowe, które przyciąga nie tylko walorami leczniczymi lecz także oryginalnością konstrukcji. Działanie tężni jest bardzo proste: solanka jest pompowana na najwyższy poziom budowli, po czym swobodnie spływa po gałązkach tarniny ulegając przy tym odparowaniu. Dzięki temu powietrze wokół tężni nasycone jest jodem i mikroelementami, powstającymi wskutek ociekania solanki i działania ruchu powierza. Wytworzony w ten sposób aerozol służy profilaktyce i wspomaga leczenie schorzeń górnych dróg oddechowych, chorób tarczycy, schorzeń alergicznych skóry, obniża poziom ciśnienia tętniczego.

 

Iluminacja tężni solankowej

Tężnia uzdrowiskowa nocą. Zewnętrzne światło jest stałe i ma kolor miodowy,
wewnątrz mieni się feerią barw.
Fot. Przemysław Szustak

 

Inowrocławska tężnia ma kształt dwóch połączonych ze sobą wieloboków, mierzy 9 metrów wysokości i ponad 320 metrów długości. Taka konstrukcja najkorzystniej zapewnia wytwarzanie aerozolu solankowego i zapobiega jego rozpraszaniu. Na całej długości tężni znajduje się taras widokowy, z którego można podziwiać panoramę Parku Solankowego i części miasta. Taras widokowy czynny w okresie letnim od 9.00 do 19.00. Przebywanie w odległości minimalnej od tężni (ok. 30 m) nie powinno trwać jednorazowo dłużej niż 15-30 minut, w celach leczniczych zaleca się korzystanie z inhalacji co najmniej dwa razy dziennie.

 

Tężnia

Tężnia z lotu ptaka.
Tak najlepiej widać jej oryginalny kształt dwóch połączonych ze sobą wieloboków.
Fot. z archiwum Urzędu Miasta

 

W kompleksie tężni uzdrowiskowej jest również miejsce na czynny wypoczynek: do dyspozycji gości oddano 18 torów do minigolfa, trzy tory do gry w kręgle i stoliki do gry w szachy. W niewielkiej odległości znajdują się korty tenisowe, siłownia terenowa, plac zabaw dla dzieci i park linowy. Plener tężni jest wykorzystywany także do pokazów i koncertów.

 

 

Młodzież inowrocławska chętnie daje pokazy capoeiry.
Fot. Beata Zarzycka

 

W pobliżu tężni w okresie letnim mają miejsce różnorodne imprezy kulturalne pod hasłem „Muzyczne lato w tężni”.  Jedną z nich jest organizowany od 2005 roku (zawsze w ostatnią sobotę lipca) koncert z udziałem Grzegorza Turnaua i gwiazd polskiej sceny muzycznej. Inauguracyjny wieczór z tego cyklu nosił tytuł „In Novo Wladislaw” i nawiązywał do obchodzonej 820 rocznicy pierwszego zapisu o Inowrocławiu. Od 2006 roku koncert jest organizowany pod nazwą  „Inowrocławska Noc Solannowa”, a obok Grzegorza Turnaua udział w koncertach wzięli m. in.: Anna Maria Jopek, Olga Bończyk, Natalia Kukulska, Dorota Miśkiewicz, Justyna Steczkowska, Maja i Andrzej Sikorowscy, artyści z krakowskiej "Piwnicy pod Baranami", Zbigniew Wodecki, Maciej Stuhr, Wojciech Malajkat i Zbigniew Zamachowski, Gaba Kulka i Czesław Mozil, Zakopower, Kuba Badach.  Artystom towarzyszy Inowrocławska Orkiestra Kameralna „Pro Arte” prowadzona przez Michała Nesterowicza. 

 

Rzeżba lodowa tężni, wykonana podczas Festiwalu Światła i Smakufot. B. Zarzycka


Plener tężni wykorzystywany jest też podczas nocnego koncertu w ramach Ogólnopolskiego Festiwalu Młodzieżowych Orkiestr Dętych, gdzie na scenie, na koronie tężni, na mostku i na nasypie kolejowym prezentują się podczas musztry i w grze orkiestry dęte, a także podczas Misterium Męki Pańskiej.

 

 

Orkiestra dęta Inowrocławskich Kopalni Soli Solino SA także występuje w pobliżu tężni uzdrowiskowej.
Fot. Beata Zarzycka

 

 

Migawka z Ogólnopolskiego Festiwalu Młodzieżowych Orkiestr Dętych.
Fot. Beata Zarzycka

 

 

CIEKAWOSTKI

 

Inowrocławska tężnia uzdrowiskowa drugą co do wielkości w Polsce. W całej Europie jest tylko kilkanaście tężni, w tym jedna w mieście partnerskim Inowrocławia – niemieckim Bad Oeynhausen. Przy jej budowie wykorzystano tarninę z okolic Inowrocławia.

 

 

Pierwotnie tężnie wykorzystywano do pozyskiwania soli z solanki. Na zdjęciu widać dobrze, jak skuteczna była to metoda - sól oblepia gałązki tarniny.
Fot. Barbara Kasińska


Rys. Jarosław "Jaro" Wojtasiński

 

Już w okresie rzymskim (II-IV wiek) na terenie obecnego Inowrocławia zastosowano nieznane w innych ośrodkach solowarskich w Europie budowle przypominające współczesne tężnie, które na nowo „wymyślono" dopiero w XIX w. Po analizie badań prowadzonych przez ostatnie kilkanaście lat przez zespół archeologów z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu stwierdzono, że odkryte przez naukowców pozostałości są bez wątpienia najstarszymi tężniami solankowymi w Europie, a być może nawet w świecie.

 

Tężnia z czasów rzymskich

PDF
DRUKUJ
POWRÓT
ZGŁOŚ
NIEŚCISŁOŚĆ
szukaj...
baner2.jpg
baner na strone TVi wzor 01.jpg
Luty 2016
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
 
 
 
 
 
 
Amatorskie mistrzostwa w piłce ręcznej dla szkół gimnazjalnych
Piątek, 12-02-2016 , 10:00:00
Hala Widowiskowo – Sportowa, al. Niepodległości 4
Mecz tenisa stołowego – liga młodzieżowa IKTS Noteć,
Sobota, 13-02-2016 , 09:00:00
Hala Sportowa, ul. D. Rakowicza 93
Koncert Wiedeński – najpiękniejsze arie i duety z najsłynniejszych oper i operetek
Sobota, 13-02-2016 , 17:00:00
Teatr Miejski, pl. Klasztorny 2
Koncert "Mesajah"
Niedziela, 14-02-2016 , 19:00:00
Hala Widowiskowo – Sportowa, al. Niepodległości 4
filmy
1
2
3
4
5
fundacja ksm jesteśmy z wami.jpg
Bez nazwy 1.jpg
lotnisko.jpg
walidacja: | XHTML 1.0 | CSS 2.1 |