Inowrcoław - www.inowroclaw.pl

Przejdź do Treści news mapa info kali mstr epub galp mult kontakt
bip
zaawansowane
facebook
strona główna
Inwestuj Inowrocław
Ostrzeżenie - uważaj na internetowych oszustów
Środa,     06 / 07 / 2016

Podszywają się pod znane firmy. Później na adresy mailowe przesyłają fikcyjne faktury za gaz lub prąd. Rachunki do złudzenia przypominają oryginalne. Na dodatek załączniki infekują nasze komputery złośliwym oprogramowaniem. Tak działają oszuści internetowi. Przeczytajcie jak można się przed nimi uchronić.

Jak informuje Komenda Główna Policji, jedną z ostatnio stosowanych przez oszustów metod jest przesyłanie mailem rachunku za fikcyjną usługę. Przestępcy podszywają się przy tym pod znane marki i instytucje, w tym także państwowe. Konto widniejące na elektrycznej fakturze należy do przestępców.
Oszuście do wiadomości dodają załączniki, które po otwarciu instalują na naszych komputerach złośliwe oprogramowanie. Pamiętajmy aby nigdy bez uprzedniej weryfikacji nie płacić takiej faktury oraz nie otwierać dołączonych załączników.
Na co należy zwrócić uwagę.
Korespondencja przypomina do złudzenia tą, którą stosują banki, serwisy aukcyjne lub inne instytucje. Zanim otworzymy załącznik lub odnośnik, sprawdźmy dokładnie adres mailowy, z którego wiadomość została wysłana.
W przypadku otrzymania faktury za usługę, dokładnie zweryfikujmy firmę oraz upewnijmy się, że rzeczywiście dana usługa została wykonana, a numer konta jest właściwy. Zobaczmy czy email nie zawiera błędów stylistycznych, ortograficznych, logicznych itp. Nigdy nie otwierajmy skompresowanych załączników!!!
Jak się zabezpieczyć.
Uważajmy na to, komu pozwalamy korzystać z naszych kont i sprzętu komputerowego. Nigdy nie należy podawać swoich danych do logowania osobom trzecim. Jeśli pozwalamy innym użytkownikom na podłączenie się do naszej sieci, ograniczajmy możliwość podłączania zewnętrznych nośników. Starajmy się regularnie wykonywać kopie bezpieczeństwa, a ważne dla nas pliki zapisywać na zewnętrznych nośnikach. Stosując kilka prostych zasad możemy uniknąć stania się ofiarą internetowego przestępcy. Przy logowaniu na strony banku sprawdźmy czy tzw. kłódka jest zgodna z danym bankiem (można to sprawdzić we właściwościach). Nie stosujmy tych samych haseł i zmieniajmy je co najmniej raz w miesiącu, nie używajmy pirackich programów.
Każde podejrzenie co do sfingowanych witryn należy jak najszybciej przekazać policjantom lub pracownikom danego banku czy innej instytucji.

Pdf
Drukuj
Powrót
Wypowiedz się
Inwestycje drogowe dofinansowane z FDS
InowrocławNaDowóz
Dotacje na wymianę źródeł ogrzewania
Środa, 12-05-2021
Dziś imieniny
Dominika, Imeldy, Pankracego
Serdeczne życzenia solenizantom składa
Prezydent Miasta Inowrocławia Ryszard Brejza
STACJA METEO INOWROCŁAW: