Inowrcoław - www.inowroclaw.pl

Przejdź do Treści news mapa info kali mstr epub galp mult kontakt
bip
zaawansowane
facebook
strona główna
Inwestuj Inowrocław
Narodowy Konkurs Ekologiczny 2005
Poniedziałek,     28 / 03 / 2016

Celem konkursu pn. „Przyjaźni środowisku” było wyłonienie najlepszego samorządu, który w ostatnim czasie przeprowadził inwestycję ekologiczną mającą wpływ na poprawę środowiska naturalnego. Kapituła konkursowa nie oceniała skali finansowej przedsięwzięcia lecz nowatorstwo, kompleksowość rozwiązań, wpływ na przestrzeganie i wizerunek samorządu oraz skalę zaangażowanie własnego mieszkańców.

W 2005 roku Inowrocław został wyróżniony tytułem „Gmina Przyjazna Środowisku” jako jeden z pięciu miast polskich powyżej 30 tys. mieszkańców. Uznanie i pozytywną opinię kapituły Inowrocław zdobył za przygotowany materiał na temat „Realizacja programu segregacji odpadów komunalnych wraz z technologią kompostowania frakcji organicznej z wykorzystaniem kompostu do produkcji dywanów trawiastych”.

Od 2004 roku w Zakładzie Utylizacji Odpadów Komunalnych produkowane są dywany trawiaste. Warstwa kompostu o grubości 5 cm rozściełana jest na utwardzonym podłożu stanowiącym część powierzchni (1,5 ha) terenu przyjmowania odpadów organicznych, obsiewana jest pasmowo nasionami traw z gatunków uniwersalnych. Proste zabiegi agrotechniczne polegające na zagęszczeniu i ewentualnym deszczowaniu pozwalają na wyprodukowanie w okresie 4-5 tygodni gotowego dywanu trawiastego. Pasma dywanów wg wcześniejszego obmiaru są bezpośrednio układane na terenach miejskich  po lekkim spulchnieniu wierzchniej warstwy gleby. Utworzona w ten sposób ruń trawiasta upiększa niezagospodarowane dotychczas tereny bądź zniszczone zieleńce, w tym pasy drogowe. Ma to istotne znaczenie dla ograniczenia do minimum zabiegów pielęgnacyjnych na zieleńcach, czyli często bezskutecznej walki z chwastami zarówno środkami mechanicznymi jak i chemicznymi. Dotychczas gotowe dywany trawiaste wyłożono m.in. na skwerze Jana Pawła II oraz w pasach dróg gminnych.

Pdf
Drukuj
Powrót
Wypowiedz się
Inwestycje drogowe dofinansowane z FDS
Dotacje na wymianę źródeł ogrzewania
Czwartek, 17-06-2021
Dziś imieniny
Laury, Leszka, Marcjana
Serdeczne życzenia solenizantom składa
Prezydent Miasta Inowrocławia Ryszard Brejza
STACJA METEO INOWROCŁAW: