Inowrcoław - www.inowroclaw.pl

Przejdź do Treści news mapa info kali mstr epub galp mult kontakt
bip
zaawansowane
facebook
strona główna
Inwestuj Inowrocław
Inowrocław liderem niskoemisyjnego publicznego transportu zbiorowego
Piątek,     24 / 01 / 2020

Elektromobilność jest to pojęcie, które coraz częściej pojawia się w codziennym życiu, mediach, polityce i obejmuje swoim zakresem wszystkie zagadnienia związane z wykorzystaniem pojazdów z napędem elektrycznym. Elektromobilność to nie tylko nowoczesne samochody oraz komfortowe autobusy elektryczne, ale również zagadnienia związane z infrastrukturą ładowania, działaniami badawczo- rozwojowymi oraz edukacyjnymi.

Inowrocław już dziś jest jednym z liderów w Polsce pod względem wykorzystania pojazdówelektrycznych w publicznym transporcie zbiorowym. W chwili obecnej flota pojazdów Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego (MPK) w Inowrocławiu obejmuje 10 autobusów w pełni elektrycznych oraz 18 autobusów hybrydowych, które również w dużej mierze wykorzystują energię elektryczną jako „paliwo”. W przyszłości planowane są dalsze inwestycje, w tym zakup kolejnych zeroemisyjnych autobusów elektrycznych oraz autobusów zasilanych gazem.

Autobus elektryczny pod ładowarką

Posiadanie floty pojazdów zasilanych energią elektryczną wiąże się z koniecznością posiadania odpowiedniej infrastruktury ładowania. Obecnie MPK ma do dyspozycji 18 ładowarek wolnego ładowania zlokalizowanych na terenie bazy pojazdów, które służą do ładowania pojazdów w nocy oraz 4 ładowarki szybkiego ładowania zlokalizowane w różnych częściach miasta, służące do bieżącego doładowania pojazdów podczas realizacji kursów.

Zmieniające się przepisy prawa, rosnąca z roku na rok liczba zarejestrowanych pojazdów, rozwój technologii pojazdów elektrycznych i baterii, konieczność dotrzymywania unijnych standardów środowiskowych oraz często niezadawalająca jakość powietrza w Polsce sprawiają, że rozważanie alternatyw do klasycznych pojazdów spalinowych staje się coraz bardziej uzasadnione.

Inowrocław sukcesywnie realizuje działania wpisujące się w nowoczesne trendy transportowe i już dziś spełnia wymagania prawne odnośnie zeroemisyjnego publicznego transportu zbiorowego, które będą obowiązywać w Polsce dopiero od 2025 r. Miasto jednak na tym nie poprzestaje i dąży do dalszego rozwoju. W tym celu niezbędne jest jednak odpowiednie zaplanowanie i wyznaczenie kierunków działań, w czym pomóc ma opracowywana obecnie Strategia rozwoju elektromobilności dla Miasta Inowrocławia.

Mieszkańcu, miej swój udział w opracowywanej Strategii i powiedź nam co myślisz o elektromobilności, wypełniając krótką ankietę.

Ankietę w wersji elektronicznej oraz informacje na temat elektromobilności i opracowywanej Strategii można znaleźć na stronie internetowej Miasta Inowrocławia www.inowroclaw.pl w zakładce Urząd -> Strategia Elektromobilności.

Przygotowanie opracowania zostanie sfinansowane ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach programu priorytetowego GEPARD II – transport niskoemisyjny, część 2 Strategia rozwoju elektromobilności.

Pdf
Drukuj
Powrót
Wypowiedz się
Wtorek, 07-04-2020
Dziś imieniny
Donata, Herminy, Rufina
Serdeczne życzenia solenizantom składa
Prezydent Miasta Inowrocławia Ryszard Brejza
al. Ratuszowa 36
88-100 Inowrocław
tel. 52 355 53 00
STACJA METEO INOWROCŁAW: