Inowrcoław - www.inowroclaw.pl

Przejdź do Treści news mapa info kali mstr epub galp mult kontakt
bip
zaawansowane
facebook
strona główna
Inwestuj Inowrocław
Mniej pieniędzy dla samorządów
Czwartek,     03 / 12 / 2020

Sejm przyjął „ustawę o podatku zryczałtowanym”, której przepisy pozwalają na transfer dochodów z PIT do Skarbu Państwa. Oznacza to, że do budżetów samorządów będzie wpływać od 2021 r. ponad 1,43 miliarda zł mniej rocznie. Negatywne skutki uchwalonej ustawy dotkną także budżet Miasta Inowrocławia.

- Uchwalona ustawa to kolejny krok rządu zabierający pieniądze nam, mieszkańcom poszczególnych miast. Oznacza to ubytek kolejnych środków finansowych w budżecie Miasta Inowrocławia. Zapowiadane zmiany znowu nie idą w parze z żadną rekompensatą – mówi prezydent Inowrocławia Ryszard Brejza.

W odpowiedzi na tę ustawę, samorządowcy wystąpili do Prezydenta RP z wnioskiem o wystąpienie do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie zgodności nowych przepisów z Konstytucją RP.

W wyniku przyjętej przez Sejm ustawy (podpisanej przez Prezydenta RP w dniu uchwalenia), część płatników podatku PIT będzie płacić podatek zryczałtowany, w którym samorządy nie mają udziału. Oznacza to transfer ok. 1,4 mld zł rocznie z budżetów samorządowych do budżetu centralnego.

Jest to wbrew konstytucyjnej zasadzie, adekwatności, mówiącej o tym, że zasilanie finansowe samorządów powinno być proporcjonalne do przekazanych zadań. W tym przypadku nie ma mowy o jakimkolwiek zmniejszeniu zakresu zadań samorządów, ani o rekompensacie poważnego ubytku w dochodach. W trakcie prac parlamentarnych Senat, na wniosek samorządów, wprowadził rekompensatę tych ubytków, ale Sejm odrzucił poprawkę Senatu. 

Pełna treść pisma Sekretarza Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego do Prezydenta RP o wystąpienie do Trybunału Konstytucyjnego, w załaczniku.

Pdf
Drukuj
Powrót
Wypowiedz się
Inwestycje drogowe dofinansowane z FDS
InowrocławNaDowóz
Dotacje na wymianę źródeł ogrzewania
Sobota, 17-04-2021
Dziś imieniny
Anicety, Klary, Rudolfina
Serdeczne życzenia solenizantom składa
Prezydent Miasta Inowrocławia Ryszard Brejza
Co, gdzie, kiedy?
Pn
Wt
Śr
Cz
Pi
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
STACJA METEO INOWROCŁAW: