Inowrcoław - www.inowroclaw.pl

Przejdź do Treści news mapa info kali mstr epub galp mult kontakt
bip
zaawansowane
facebook
strona główna
Inwestuj Inowrocław
Gra fabularna na 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej
Środa,     05 / 06 / 2019

Rok 2019 jest szczególny biorąc pod uwagę obchody ważnych dla Polski wydarzeń historycznych. Dla upamiętnienia 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej w Inowrocławiu, oprócz manifestacji patriotycznych odbędzie się gra fabularna z elementami rekonstrukcyjnymi, tematyczne wystawy, a także wydanie albumu fotografii.

Na okoliczność 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej i obrony cywilnej 8 września 1939 r., oraz dla upamiętnienia udziału mieszkańców Inowrocławia w wielu działaniach o charakterze konspiracyjnym i walki zbrojnej z okupantami w Inowrocławiu przygotowane zostaną wystawy tematyczne, wydanie albumu fotografii, a także zorganizowana zostanie terenowa gra fabularna dla młodzieży i dorosłych.

- Mieszkańcy Inowrocławia, po raz kolejny będą świadkami, mam nadzieję, że również uczestnikami, interesującego wydarzenia. Gra fabularna związana z tematyką historyczną to świetna okazja dla wszystkich tych, którzy nie tylko chcą poszerzyć swoją wiedzę, ale także upamiętnić tych, który brali udział w makabrycznych wydarzeniach z okresu II wojny światowej. Elementy rekonstrukcyjne z pewnością pobudzą wyobraźnię wszystkich uczestników – zachęca do udziału prezydent Inowrocławia Ryszard Brejza.

W ciekawy sposób mieszkańcy Inowrocławia i okolic będą mogli poznać wydarzenia i postaci związane z II wojną światową w kontekście lokalnym. Gra fabularna odbędzie się 21 września br. Uczestnicy, czyli patrole 2-7 osobowe będę poruszać się po terenie miasta, z mapą w ręku sprzed 1939 r. W czasie gry trzeba będzie odwiedzić maksymalną liczbę punktów z około 30 zlokalizowanych w miejscach, które w jakiś sposób są związane z okresem II wojny Światowej. W każdym z punktów trzeba będzie rozwiązać zadanie – zagadkę wymagającą wiedzy, sprytu i spostrzegawczości. Gra wzbogacona zostanie o elementy rekonstrukcyjne i z pewnością dostarczy wielu emocji nie tylko młodzieży ale również dorosłym. Najlepsze zespoły zostaną nagrodzone nagrodami – sprzętem turystycznym, a wszyscy uczestnicy otrzymają dyplomy i upominki w postaci materiałów historycznych. Mile widziane jest przebranie się lub elementy stroju nawiązujące do okresu międzywojennego i wojennego.

W ramach gry otwarte zostaną wystawy składające się z materiałów fotograficznych i eksponatów - w Bibliotece Miejskiej im Jana Kasprowicza w Inowrocławiu oraz Muzeum im. Jana Kasprowicza. Otwarciu wystawy w Bibliotece towarzyszyć będzie także prezentacja albumu fotografii autorstwa Tomasza Sibory.

- W organizację działań już w tej chwili zaangażowanych jest wielu regionalistów, rekonstruktorów, kolekcjonerów oraz członków organizacji pozarządowych oraz instytucji zajmujących się wychowaniem i upowszechnianiem kultury. Cały czas poszukujemy jednak osób i instytucji chcących wesprzeć ww. przedsięwzięcie udostępniając swoje własne pamiątki – zdjęcia, dokumenty, eksponaty – wszystkie one po zakończonej wystawie zostaną zwrócone właścicielom – mówi pomysłodawca wydarzenia i regionalista Tomasz Sibora.

Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny. Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody, a dla wszystkich uczestników pamiątkowe dyplomy i gadżety. Regulamin z terminem zgłoszeń będzie dostępny na stronach organizatorów. Zapisy przyjmowane będą w Bibliotece Miejskiej im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu.

Głównym inicjatorem wydarzeń jest Inowrocławski Szczep ZHR „Szare Wilczęta” - Harcerska Grupa Rekonstrukcji Historycznej, która we współpracy z Miastem Inowrocław, Biblioteką Miejską im. Jana Kasprowicza oraz Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu tworzy grupę organizacyjną przedstawionych wydarzeń.

Pdf
Drukuj
Powrót
Wypowiedz się
Budżet Obywatelski
Środa, 16-10-2019
Dziś imieniny
Ambrożego, Florentyny, Gawła
Serdeczne życzenia solenizantom składa
Prezydent Miasta Inowrocławia Ryszard Brejza
Co, gdzie, kiedy?
Pn
Wt
Śr
Cz
Pi
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
ul. Prezydenta Franklina Roosevelta 36
88-100 Inowrocław
tel. 52 355 53 00
STACJA METEO INOWROCŁAW: