Inowrcoław - www.inowroclaw.pl

Przejdź do Treści news mapa info kali mstr epub galp mult kontakt
bip
zaawansowane
facebook
strona główna
Inwestuj Inowrocław
Ulica Roosevelta zmieni swoją nazwę?
Czwartek,     07 / 03 / 2019

Niektóre nazwy ulic i ich patroni do dnia dzisiejszego mogą wzbudzać kontrowersje. W związku z tym, prezydent wystąpi do Rady Miejskiej Inowrocławia z propozycją zmiany nazwy ulicy Prezydenta Franklina Roosevelta na... ulicę Ratuszową.

Prezydent Franklin Roosevelt może wkrótce nie być patronem jednej z najważniejszych ulic w Inowrocławiu. Różne środowiska wypowiadały się o zasadności zmiany nazwy tej ulicy, ze względu na to, że Prezydent Franklin Delano Roosevelt nie jest postacią, która pozytywnie zapisała się w historii Polski. O tego typu zmianach mówiono też przy rozbiórce pomnika Wdzięczności, podyktowaną ustawą o zakazie propagowania komunizmu. Potrzeba ostatecznego uporządkowania spraw związanych z lokalną toponomastyką pozostała.

Zmiana nazwy ulicy bez wątpienia wiąże się z działaniami nie tylko ze strony mieszkańców i przedsiębiorców, ale także Urzędu Miasta Inowrocławia. Przypomnijmy, że kilka lat temu podstawową barierą realizacji takiego zadania były koszty wymiany dokumentów, które musieliby ponieść mieszkańcy - stąd następująca inicjatywa prezydenta Inowrocławia:

- Chcielibyśmy w takim stopniu jak to tylko możliwe, ułatwić mieszkańcom dokonanie niezbędnych zmian w związku z ew. zmianą nazwy ulicy. Dlatego wystąpiłem do Starosty Inowrocławskiego z prośbą o zaproponowanie i wniesienie pod obrady Rady Powiatu projektu uchwały w sprawie zwolnienia od opłat związanych z koniecznością wymiany dokumentów spowodowanych zmianami administracyjnymi - mówi prezydent Ryszard Brejza.

Zwolnienie z opłat dotyczyłoby wydania nowego dowodu rejestracyjnego. Ponadto dla ograniczenia skutków finansowych i uporządkowania dokumentacji, Miasto poinformowałoby spółki: ZEC, PGKiM, PWiK, które we własnym zakresie miałyby przygotować odpowiednie zmiany z kontrahentami.

Mieszkańcy zameldowani przy ul. Roosevelta (a jest ich 181, w tym 159 pełnoletnich) mogą być spokojni również o swoje dowody osobiste czy prawa jazdy, które nie stracą swojej ważności.

Pdf
Drukuj
Powrót
Wypowiedz się
Budżet Obywatelski
Wtorek, 25-06-2019
Dziś imieniny
Łucji, Witolda, Wilhelma
Serdeczne życzenia solenizantom składa
Prezydent Miasta Inowrocławia Ryszard Brejza
Co, gdzie, kiedy?
Pn
Wt
Śr
Cz
Pi
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
ul. Prezydenta Franklina Roosevelta 36
88-100 Inowrocław
tel. 52 355 53 00
STACJA METEO INOWROCŁAW: