Inowrcoław - inowroclaw.pl

Przejdź do Treści news mapa info kali mstr epub galp mult kontakt
bip
zaawansowane
facebook
strona główna
Inwestuj Inowrocław
Zebranie Rady Instytutu Prymasa Józefa Glempa
Piątek,     11 / 01 / 2019

Dorocznemu posiedzeniu Rady Instytutu Prymasa Józefa Glempa w Inowrocławiu, które odbyło się w dniu dzisiejszym, przewodniczył Prymas Polski abp Wojciech Polak.

Na posiedzeniu przyjęto sprawozdanie z ubiegłorocznej działalności, omówiono plany na rok 2019 oraz przyjęto uchwałę w sprawie przyznania statuetki „Ku chwale”.

Wraz z abp. Wojciechem Polakiem obradowali Biskup Bydgoski Jan Tyrawa, Prezydent Inowrocławia Ryszard Brejza, Zastępca Burmistrza Pakości Szymon Łepski, Kanclerz Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie ks. kan. Zbigniew Przybylski, Prezes Fundacji Świętego Wojciecha Adalberta ks. kan. Przemysław Kwiatkowski, Proboszcz Parafii św. Małgorzaty w Kościelcu ks. kan. Maciej Kuczyński, Prezes Towarzystwa Świętego Wojciecha Antoni Kapeja i Dyrektor Liceum Jana Kasprowicza w Inowrocławiu Rafał Łaszkiewicz.

W przededniu 6. rocznicy śmierci Prymasa Józefa Glempa, w jego intencji, w  niedzielę, 20 stycznia o godz. 12.00 w kościele Zwiastowania NMP odbędzie się msza święta pod przewodnictwem Biskupa Krzysztofa Wętkowskiego. Podczas niej wręczona zostanie statuetka „Ku chwale”, do której nominowane są osoby wyróżniające się w różnych dziedzinach życia publicznego. Dotychczasowymi tego zaszczytnego lauru są: Ryszard Brejza, Edmund Mikołajczak, prof. Jerzy Pietrzak, prof. Antoni Pruszewicz, abp Tomasz Peta, Teresa Klonowska, ks. prałat Leszek Kaczmarek, Danuta Szyma i ks. kanonik Zenon Rutkowski.

Tegorocznym laureatem, w uznaniu zasług dla upowszechniania dziejów kujawskiej Małej Ojczyzny, jest Piotr Strachanowski, inowrocławianin, znany regionalista i samorządowiec, autor wielu prac, publikacji i artykułów popularyzujących dzieje kujaw inowrocławskich i samego Inowrocławia.

Przypomnijmy, że Instytut Prymasa Józefa Glempa istnieje od 2009 r. Jego celem jest promocja duchowej kultury Kujaw, a zadania są realizowane poprzez działalność edukacyjną, w szczególności organizacje wystaw i prelekcji.

Poniżej biogram Piotra Strachanowskiego, laureata statuetki „Ku chwale”:

Piotr Strachanowski urodził się w Inowrocławiu w 1960 roku. Jest absolwentem II Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej. W latach 1979-1984 studiował polonistykę na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.

Po studiach powrócił do Inowrocławia, podejmując pracę zawodową w dziennikarstwie prasowym. W latach 1984-1990 był reporterem, a następnie sekretarzem redakcji poczytnego w tamtym okresie miejskiego tygodnika „Nowiny Inowrocławskie”. Później, do jesieni 1994 roku, pracował jako dziennikarz w bydgoskim tygodniku „Profile”, bydgosko-włocławskim tygodniku społeczno-politycznym „Kujawy” i inowrocławskim oddziale bydgoskiego „Ilustrowanego Kuriera Polskiego”. Był stałym współpracownikiem bydgoskiej „Gazety Pomorskiej”. Publikował teksty we wrocławskim miesięczniku literacko-kulturalnym „Odra”, krakowskim miesięczniku literackim „Pismo” i warszawskim miesięczniku społeczno-kulturalnym „Więź”.

Od października 1994 roku jest pracownikiem samorządowym w Urzędzie Miasta Inowrocławia na stanowisku Sekretarza Miasta Inowrocławia.

Trzykrotnie, w latach 2006-2014, wybierany na radnego Rady Powiatu Inowrocławskiego, wcześniej, w latach 1994-1998, był radnym Rady Miejskiej Inowrocławia.

Od 1995 roku przez ponad 20 kolejnych lat (do czasu ich ustawowej likwidacji) kierował także Miejskim Komitetem Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, wspierającym Prezydenta Inowrocławia w tym obszarze działań. Wraz z pozostałymi członkami tego społecznego gremium zabiegał o zachowanie dziedzictwa kulturowego miasta Inowrocławia, szczególną uwagę przykładając do opieki nad miejscami pamięci narodowej, pomnikami
i tablicami pamiątkowymi oraz obiektami sakralnymi.

Piotr Strachanowski działał także w inowrocławskim oddziale Kujawsko-Pomorskiego Towarzystwa Kulturalnego. Należy do inowrocławskiego koła Polskiego Towarzystwa Historycznego, był współzałożycielem i członkiem zarządów: Stowarzyszenia Wychowanków i Absolwentów Liceum im. Marii Konopnickiej oraz inowrocławskiego koła Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego. Bardzo aktywnie uczestniczył w pracach założycielskich
i organizatorskich Instytutu Prymasa Józefa Glempa w Inowrocławiu.

Jest autorem książek popularyzujących historię Inowrocławia i Kujaw Zachodnich, m.in. dwutomowego wydawnictwa „Z dziejów lecznictwa w Inowrocławiu” (2007, 2012)
i monografii „Samorząd miasta Inowrocławia 1918-1939. Wybory i ludzie” (2000). Zajmował się historią inowrocławskiego sportu w książce „Klub Sportowy Noteć 1938-1988”, pisał także o dziejach inowrocławskiej gospodarki komunalnej w wydawnictwie „110 lat Wodociągów inowrocławskich. 1905-2015”.

Wraz z Barbarą Kasińską i Edmundem Mikołajczakiem jest autorem wznawianego trzykrotnie albumu „Po prostu Inowrocław. Ilustrowany przewodnik po ulicach miasta” (2001-2008), przewodnika „Inowrocław. Miasto na soli” (1997), a także współredaktorem poświęconego Janowi Pawłowi II wydawnictwa „Teraz my przychodzimy do Ciebie. Album wielkiej wdzięczności…” (2006). Współredagował książkę „Z dziejów kupiectwa kujawsko-pomorskiego. Na 100-lecie powstania Towarzystwa Kupieckiego w Inowrocławiu” (1992) i album „Kościoły Inowrocławia i okolic” (2001).

Był inicjatorem upamiętnienia dr. Stanisława Wachowiaka, fundacji tablicy pamiątkowej na gmachu Banku Spółdzielczego i organizatorem sesji naukowej, a materiały posesyjne zredagował - wspólnie z Edmundem Mikołajczakiem - w książce „Czasy, które przeżył. Dr Stanisław Wachowiak (1890-1972) polityk, działacz gospodarczy i społeczny” (2002).

Teksty jego autorstwa pojawiły się również w innych wydawnictwach, m.in. w „Listach z Rzymu ks. kard. Bolesława Filipiaka” (2012) oraz „Inowrocław - stolica Kujaw Zachodnich na tle wybranych europejskich uzdrowisk” (2010). Zamieszczał artykuły także w „Roczniku Kasprowiczowskim” - periodyku Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu, w „Ziemi Kujawskiej” - Polskiego Towarzystwa Historycznego i w „Inowrocławskim Słowniku Biograficznym” redagowanym przez Edmunda Mikołajczaka.

Od 2002 roku ponownie jest stałym współpracownikiem „Gazety Pomorskiej”, na łamach której pisze o historii miasta i powiatu inowrocławskiego, publikując w tym okresie blisko tysiąc felietonów w cyklach „Zatrzymane w kadrze”, „Album regionalny”, „Ale historia!” i „Małe historyjki”. Odrębną, ważną część jego aktywności dziennikarskiej stanowią teksty wspomnieniowe poświęcone osobom zmarłym, zasłużonym na różnych polach działalności.

Odznaczony został złotym i srebrnym medalem Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej. W 2009 r. otrzymał od Prezydenta Inowrocławia nagrodę Animatora Kultury. 18 grudnia 2012 roku wyróżniony przez Prymasa Polski Seniora kard. Józefa Glempa dyplomem honorowym „Amicus Cuiaviae - w uznaniu wybitnych zasług w upowszechnianiu dziejów naszej wspólnej Małej Ojczyzny”. Laureat Nagrody Kultury (2017 r.) Rotary Club w Inowrocławiu.

Pdf
Drukuj
Powrót
Wypowiedz się
Budżet Obywatelski
Środa, 24-04-2019
Dziś imieniny
Bony, Horacji, Jerzego
Serdeczne życzenia solenizantom składa
Prezydent Miasta Inowrocławia Ryszard Brejza
Co, gdzie, kiedy?
Pn
Wt
Śr
Cz
Pi
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
29
30
ul. Prezydenta Franklina Roosevelta 36
88-100 Inowrocław
tel. 52 355 53 00
STACJA METEO INOWROCŁAW: