Strona główna Portal Aktualności Plan miasta Informator teleadresowy Wydarzenia E-publikacje Spacer Galeria Filmy E-kartki bip
portal
Oferty inwestycyjne kopia.jpg
Uzdrowisko kopia.jpg
Teznia kopia kopia.jpg
baner0obw_edytowany-2.jpg
mapainwestycji.gif
baner_mister.JPG
Bez nazwy-1.jpg
Przeczytaj koniecznie
1
2
3
4
5
PTE.jpg
KPFP_Logo.JPG
Portal - Turysto - zobacz, zwiedź
Inowrocław na szlaku bursztynowym
PDF
DRUKUJ
grafika
Zapinka celtycka

Na rozwój Inowrocławia i okolic od wieków wpływ miała sól. Olbrzymie znaczenie miał również fakt, że przez dzisiejsze Kujawy biegł z Europy południowej nad Bałtyk szlak bursztynowy. Był on „bramą” ku morzu, a przez to dawał olbrzymie możliwości rozwoju.

 

Od czasów najdawniejszych bursztyn był surowcem wykorzystywanym do wyrobu przedmiotów symbolicznych i ozdobnych. Już w okresie neolitu - epoce kamienia gładzonego - pojawiły się na Kujawach składy bursztynu (w okolicy Mątew) jak i gotowe wyroby bursztynowe, głównie paciorki; z południa Europy zaczęły napływać pierwsze przedmioty metalowe (np. złote berło sztyletowe znalezione w pobliżu Inowrocławia).

 

Mapa szlaku bursztynowego

 

 

Inowrocław na szlaku bursztynowym

 

W okresie od około połowy II tys. do poł. I tys. p.n.e. zaprzestano importu bursztynu, by go wznowić pod koniec I tys. przed Chrystusem, kiedy to „złotem północy” zainteresowali się Celtowie. Kupcy celtyccy wytyczyli kierunki szlaków bursztynowych, z których jeden wiódł przez dzisiejsze ziemie polskie, w tym przez Kujawy. Nasz odcinek szlaku bursztynowego prowadził wzdłuż zachodniego brzegu Gopła do przeprawy w Mątwach, a następnie przez Rąbin, Solanki do Gąsek i dalej w kierunku Bałtyku przez przeprawę na Wiśle pod Otłoczynem. Wymiany surowców i towarów dokonywano w sposób coraz  bardziej zorganizowany w wyspecjalizowanych emporiach. W I tys. po Chrystusie handel jantarem przejęli kupcy rzymscy rozwijając go na znacznie większą skalę dzięki szerokiemu popytowi na bursztyn na rynkach Imperium Rzymskiego, m.in. w Akwilei. Przepływ przez Kujawy importowanego bursztynu przyczynił się do powstania wielu pracowni obróbki tego surowca (m.in. warsztaty odsłonięte nad  Bachorzą – Konary, Głoskowo, Kuczkowo, a w okolicy Inowrocławia - w Jacewie,  Łojewie i  Rąbinie oraz w rejonie Gąsek).

 

Głaz z tablicą upamiętniającą prehistoryczne sanktuaria

 

Kontakty handlowe ludów Kujaw z obcymi kupcami owocowały m. in. napływem na te tereny wielu wyrobów pochodzenia zachodnio- i południowoeuropejskiego, w tym monet (np. skarb monet greckich ze strefy zdrojowej i skarb złotych monet celtyckich ze Sławęcinka). Natomiast liczne znaleziska denarów rzymskich w osadach pochodzących z pierwszych stuleci naszej ery świadczą o ówczesnym upieniężnieniu lokalnego rynku.

 

Prof. dr hab. Aleksandra Cofta-Broniewska

 

Szerokie kontakty ówczesnych mieszkańców Kujaw sprawiły, że dzisiejszy Inowrocław (Askaukalis) już od czasów prahistorycznych pełnił ważną rolę na mapie starożytnej Europy.

 

Od września 2011 roku w Kujawskim Centrum Kultury otwarta została stała wystawa archeologiczna "Askaukalis Inowrocław". Wystawa zajmuje oficynę budynku przy ul. Kasztelańskiej, posadowionym na murze obronnym, opasującym miasto w średniowieczu. Najstarsze zabytki eksponowane na wystawie pochodzą z okresu neolitu (4,3 tys. p.n.e - 1,9 tys. p.n.e.) i są to: naczynia kultury pucharów lejkowatych (4 tys. - 2,5 tys. p.n.e.) i kultury amfor kulistych (3 tys. - 1,7 tys. p.n.e.), a także przedmioty dokumentujące początki brązownictwa na Kujawach. Sporo miejsca poświęcono historii regionu, szlaku bursztynowego i Askaukalis. Na wystawie znajdują się interesujące i cenne zabytki, w tym łyżwy i płozy z kości, grzebienie z poroża, przęśliki tkackie, srebrne monety rzymskie (I/II wiek n.e.), antropozoomorficzna zapinka celtycka (II wiek p.n.e.), jak również drewniana stępa do produkcji kaszy, licząca ok. 1 700 lat i będąca najstarszym zachowanym zabytkiem tego typu w „barbarzyńskiej" części Europy.

 

Fot. Beata Zarzycka

 

 

PDF
DRUKUJ
POWRÓT
ZGŁOŚ
NIEŚCISŁOŚĆ
szukaj...
baner2.jpg
baner na strone TVi wzor 01.jpg
Wrzesień 2015
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
 
 
 
 
 
II Kujawski Festiwal Gotowania Żuru i Pieczenia
Sobota, 5-09-2015 , 14:00:00
Pijalnia Wód, Park Solankowy
Narodowe Czytanie „Lalki” Bolesława Prusa
Sobota, 5-09-2015 , 15:00:00
Inowrocławski Teatr Otwarty
XVIII Turniej Koszykówki Mężczyzn o Puchar Prezydenta Miasta Inowrocławia
Sobota, 5-09-2015 , 17:00:00
Hala Widowiskowo-Sportowa, al. Niepodległości 4
koncert w ramach Inowrocławskiego Lata Muzycznego
Niedziela, 6-09-2015 , 16:00:00
Muszla Koncertowa w Parku Solankowym
filmy
1
2
3
4
5
fundacja ksm jesteśmy z wami.jpg
Bez nazwy 1.jpg
lotnisko.jpg
walidacja: | XHTML 1.0 | CSS 2.1 |